Dokładna nazwa Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion, albo celtycke święto na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w ten sposób żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Irlandczycy sprowadzili te tradycje do Ameryki, skąd w latach 90 przywędrowały do Polski. Mimo dużej popularności święta duchów w Stanach Zjednoczonych, stosunek ludzi w naszym kraju do tych tradycji jest podzielony. Halloween to wesoła zabawa, będąca tradycją oraz elementem tamtejszej kultury i należy traktować ją z przymrużeniem oka. Chociaż raz w roku potwory i kościotrupy mogą się nam wydawać sympatyczne.
Młodzież oprócz organizowania domowych imprez często odwiedza tzw. straszne farmy-scary farm, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy. Do zabaw w Halloween zalicza się zabawa „cukierek albo psikus”- trick or treat. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa. Apple bobbing - w tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.
W dniach 27-31 października 2022 uczniowie klas 4-8 naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego p.Mariusza Jaremy przygotowali wystawę pod hasłem ,,Halloween”. Chętne osoby przez cały październik gromadziły materiały i informacje, na podstawie których przygotowywały swoje prace. Były to plakaty pokazujące historię powstania Halloween oraz inne prace plastyczne obrazujące charakterystyczne dla tego święta elementy, takie jak: duchy, zjawy, upiory i czarownice. Pojawiły się także lampiony z dyni - Jack-o'-lantern to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni.
Wystawa była udostępniona wszystkim uczniom na korytarzu szkolnym, każdy miał więc możliwość dokładnego jej obejrzenia i zapoznania się z zamieszczonymi tekstami i opisami. W tych dniach nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili również w swoich klasach lekcje kulturoznawcze poświęcone Halloween, które na pewno wpłynęły na poszerzenie charakterystycznego dla tego tematu słownictwa. 28 października 2022r. uczniowie mogli przebrać się w przygotowane przez siebie kostiumy halloweenowe. Została zorganizowana sesja zdjęciowa, w której mogli uczestniczyć wszyscy przebrani uczniowie. Zapraszam do obejrzenia galerii ze zdjęciami z tego wydarzenia.
Organizator wystawy
Mariusz Jarema