„Gdzie jest zbyt dobrze, tam nie może być bezpiecznie”
(Adolf Dygasiński)
DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci
i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i wychowawców
z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślenie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, a także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia
w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, Facebook oraz Multimediawszkole.pl. Ponadto DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej
oraz Komendę Główną Policji.
W haśle przewodnim tej inicjatywy pojawia się bardzo ważne pojęcie: szacunek. Pojęcie to zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osów, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Intrnecie, m.in. cyberprzemocą, hejtem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI chcieliśmy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności,a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
W naszej szkole od 5 do 9 marca 2018 roku obchodziliśmy „Dzień bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Koordynatorkami tego wydarzenia były: pani Agnieszka Buksa i pani Agata Pacholska. Przez cały tydzień uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych formach edukacyjnych i wychowawczych związanych z tematyką hasła przewodniego.
Podczas godzin wychowawczych opiekunowie klas przedstawili dzieciom prezentacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz kultury szacunku w Internecie.
Na lekcjach informatyki pan Jerzy Poczykowski przeprowadził konkurs wiedzy pt. „Bezpiecznie w sieci”. Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii klas czwartych:
1. miejsce: Bartosz Trabszo, 2. miejsce: Piotr Pawłowski, 3. miejsce: Amelia Piórek i Maja Wolniak; w kategorii klas piątych: 1. miejsce: Jakub Kmieć, 2. miejsce: Łukasz Praczyk i Mateusz Ceholnyk, 3. miejsce: Nikola Swacha, zaś w kategorii klas szóstych: 1. miejsce: Oliwer Wierudzki, Zuzanna Walkowiak i Kacper Pawlak, 2. miejsce: Gabriela Zawadzka, 3. miejsce: Julia Tyrańska i Jakub Atras.
Uczniowie klas 1-3 rywalizowali w konkursie na najlepsze hasło dotyczące tworzenia kultury szacunku w świecie wirtualnym. Opiekę nad konkursem sprawowali wychowawcy klas młodszych: Danuta Szymenek (1a), Aleksandra Żuk-Kopczyńska (1b), Elżbieta Kozłowska (2a), Małgorzata Janczura (3a), Anna Poczykowska-Świrska (3b), Agata Pacholska (3c), Bożena Korniluk (3d). Jury ogłosiło wyniki: najładniejsze hasło wymyśliła klasa 1a: „Nie obrażaj innych w sieci”.
Ten tydzień sprawił, że lekcje plastyki z panią Agnieszką Buksą były nieco inne od tradycyjnej, programowej. A to wszystko za sprawą tworzenia nietuzinkowych, ciekawych plakatów, które w twórczy sposób przedstawiały zagadnienie „Kulturalnie w sieci”. Uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonanie zadania. Ich prace można było podziwiać podczas wystawy, która mieściła się na 1. piętrze szkoły.
Zgodnie z harmonogramem „Zaprogramuj przyszłość” uczniowie klas młodszych podczas dodatkowych zajęć uczyli się kodowania i programowania z wykorzystaniem mat edukacyjnych, tabletów, komputerów i robotów.
Ciekawą atrakcją dla dzieci było również wykonywanie gazetki ścienne mówiącej o kulturalnym zachowaniu się w sieci oraz o bezpieczeństwie w Internecie.
W holu szkoły znajdowała się wielkiego formatu krzyżówka, którą mógł rozwiązać każdy ochotnik, a następnie wrzucić rozwiązania do skrzynki i cierpliwie czekać na „wyłonienie” zwycięzców. Opiekunki tego pomysłu: pani Agnieszka Buksa i pani Agata Pacholska spośród prawidłowych rozwiązań wylosowały trzech laureatów: Damiana Trabszo (3c), Magdalenę Praczyk (3c) i Kacpra Kowalskiego (5b). Hasło krzyżówki brzmiało: SZACUNEK W SIECI.
Ponadto podczas obchodów DBI w klasach zostały przeprowadzone cykle zajęć propagujących kulturę szacunku w sieci i bezpieczeństwie serfowania po Internecie. Nauczyciele i wychowawcy wykorzystali w tym celu gotowe materiały edukacyjne pozyskane ze strony poświęconej akcji DBI.
Aby upamiętnić owe wydarzenie Dominika Gadzińska i pan Damian Zwoliński zajęli się redakcją artykułów w szkolnej gazetce „Jedynka dla Ciebie”. W tym specjalnym numerze gazetki znalazły się publikacje uczniów klasy 5a (Mai Mazur, Aleksandry Kotwickiej, Julii Dąbrowy, Hanny Paniewiery, Mateusza Ceholnyka, Jakuba Kmiecia) dotyczące akcji DBI oraz zagadnień takich jak: „Cookies – czyli ciasteczka, a bezpieczeństwo”, „Bezpieczne zakupy w Intrnecie”, „Certyfikat SSL – co to takiego?”, „Zagrożenia dla naszego pendriva”, „Zasady tworzenia silnych i skutecznych haseł”, „Zagrożenia nie tylko z Internetu”, „Nie wszystkie strony należy odwiedzać”, „Zasady bezpiecznego Internetu”, „Top dziecięciu zagrożeń”, „Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole”, „Jak chronić dziecko w sieci?”, „Bezpieczny Internet – test”, „Świat wirtualny – quizy, krzyżówki, zagadki i rebusy” oraz „Plik i folder”.
Zaś nasze wszystkie działania podjęte w tym kierunku pani Agnieszka Buksa opublikowała na stronie szkoły SP1 i Facebooku.
(Dominika Gadzińska, red.)