Wielkie okno na świat w Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie
w ramach międzynarodowego projektu Erazmus+
G
Współpraca ze Szkołą Podstawową w Lucani w Serbii rozpoczęła się w 2017 roku wizytą przedstawicieli szkoły oraz Burmistrza w Szkole Podstawową nr 1 w Łobzie. Nawiązaliśmy współpracę w celu wymiany kulturowej , ale także warsztatu pracy nauczycieli. 22 czerwca 2018 r. w naszej szkole dyrektorzy szkół Pani Beata Zapalska i Pani Radojka Djordjevic podpisały porozumienie o współpracy obu szkół . Efektem naszych wspólnych prac zarówno podczas wizyt przedstawicieli naszej szkoły w Serbii , wymiany mailowej, wymiany informacji na platformie TwinSpace jest napisany projekt Erazmus+ w ramach RS01 Fondacija Tempus..
Szkoła Podstawowa nr 1 w Łobzie przystąpiła do 2 letniej międzynarodowej współpracy w ramach projektu Erasmus+ „Dare to share: culture, tradition and more” w ramach akcji KA229 wymiany dobrych praktyk i kadry. Będziemy gośćmi w Serbii już w na przełomie października i listopada, a później także w Turcji i Hiszpanii. Wszystkie kraje partnerskie także spotkają się w Polsce w celu poznania naszych tradycji i zwyczajów kulturowych. Nasza współpraca z Serbią jednak trwa nieprzerwanie od 2 lat. Zdążyliśmy zrealizować szereg zadań z użyciem platformy eTwinningowej, np. uczniowie klas 6 napisali list do kolegi/koleżanki z Serbii, uczniowie wszystkich oddziałów przygotowali przepisy na najpopularniejsze polskie potrawy /lista produków + krótki opis/. Uczniowie klas 5 opracowali prezentację multimedialną – Moje miasto Łobez / Power Point/- zdjęcia najciekawszych miejsc, krótki opis miejsca a Pani Ewa Górny zaprojektowała prezentację multimedialną- Warte zobaczenia w Polsce! Powstała mapa myśli: Moje ulubione przedmioty szkolne – zdjęcia z ciekawie przeprowadzonych zajęć /praca w grupach, parach, przy tablicy multimedialnej itp./ To wszystko udało się dzięki zaangażowaniu uczniów i ich nauczycieli.
Najważniejszym jednak elementem współpracy było wykonanie przez uczniów logo naszego projektu. Efekty można zobaczyć na platformie TwinSpace.
Zdecydowaliśmy się na napisanie programu wspólnie z Panem Dejanem z Serbii, ponieważ nasza szkoła mieści się w małej miejscowości, gdzie brak jest możliwości rozwoju zawodowego i interpersonalnego, podnoszenia kwalifikacji, poszerzania horyzontów oraz doskonalenia warsztatu pracy. Udział w projekcie niesie szansę nie tylko na podniesienie kwalifikacji nauczycieli i doskonalenie posiadanych umiejętności, ale również na podniesienie jakości pracy szkoły, jako placówki oświatowej oraz na nadanie jej europejskiego wymiaru.
Głównymi celami projektu są: podniesienie kwalifikacji kadry szkolnej oraz uczniów w tym zwiększenie ich kompetencji i umiejętności językowych, podwyższenie poziomu jakości nauczania i uczenia się, rozwój kompetencji społecznych i kulturowych, rozszerzenie kompetencji w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych, porównanie systemów edukacyjnych szkół z krajów europejskich, zwiększenie motywacji nauczycieli do przyszłych działań na rzecz szkoły i rozwoju osobistego, potrzeba wprowadzenia innowacji do oferty edukacyjnej szkoły poprzez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, zarządzania oraz komunikacji międzynarodowej.
Założone cele będą realizowane za pomocą działań takich jak: udział w szkoleniach metodycznych i językowych, wymiana dobrych praktyk z nauczycielami innych szkół europejskich, nawiązanie kontaktów i współpracy z zagranicznymi szkołami w celu wymiany pomysłów i materiałów dydaktycznych, Szczegółowy plan dostępny jest we wniosku złożonym Agencji Narodowej.
Do projektu przystąpi 7 nauczycieli w tym nauczyciele języków obcych, języka polskiego, plastyki, religii, geografii, muzyki oraz uczniowie naszej szkoły. W projekcie biorą udział: OS „Milan Blagojevic” z Serbii, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łobzie, Karsiyaka Turkbirligii Ilkokulu z Turcji oraz Colegio Publico Ocejon z Hiszpanii. Całkowity grant projektu wynosi 73780.00 EUR z czego na naszą szkołę przypada 17223.00 EURO. Czas realizacji projektu to okres od 01.09.2019r. do 31.08.2021 r. Bardzo cieszymy na tak wielką współprace, liczymy na nowe doświadczenia i poznanie innych kultur. Wielki świecie, witamy Cię! Red. Justyna Ostrowska i Agnieszka Buksa