• Wycieczka do kina klas 6a, 7a i 7b

          • 24 marca uniowie klas 6a, 7a i 7b pojechali do kina Helios w Szczecinie na filmy " To nie wypanda" i " Za duży na bajki". Bohaterką filmu „To nie wypanda” jest Mei Lee, pewna siebie, choć trochę niezgrabna 13-latka, która przestaje być posłuszną córeczką mamusi i wkracza w burzliwy okres dorastania. Jej nadopiekuńcza matka, Ming, stara się nie odstępować córki – co Mei Lee nie jest na rękę. Zmienia się ciało nastolatki, jej zainteresowania i towarzystwo, ale jakby tych zmian było mało – kiedy dziewczynkę ponoszą emocje czyli praktycznie na okrągło, zamienia się w olbrzymią pandę czerwoną.

            Natomiast " Za duży na bajki " to pobudzająca wrażliwość opowieść o chłopcu, który musi stawić czoła trudnym tematom, dzięki czemu robi wielki krok w dorastanie. Historia opowiedziana językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla dzieci. Młodzi bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, a na drodze do zwycięstwa pasja do gier komputerowych okazuje się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości. „Za duży na bajki” to pierwszy polski film fabularny o e-sporcie. Śledzimy w nim losy małoletniego Waldusia, który marzy o karierze w tej właśnie dyscyplinie. Na drodze do osiągnięcia celu staje mu jednak ciotka, zmuszająca go do aktywności fizycznej.

            Bardzo nam się podobał filmy, z niecierpliwością czekamy na kolejny wspólny wyjazd.

            J. Ostrowska i E. Kierzkowska

             

          • SAINT PATRICK’S DAY

          •  

            Dnia 17 marca 2022r. ,,zazieleniło się” na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 1 w Łobzie. Tego dnia obchodziliśmy bowiem w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Korytarze szkoły zostały przyozdobione plakatami przygotowanymi przez uczniów klas IV-VIII naszej szkoły. Przez cały miesiąc uczniowie, pod opieką nauczycieli języka angielskiego, gromadzili materiały na temat obchodów tego święta, wykorzystując różne źródła informacji, z których następnie przygotowali plakaty na wystawę szkolną. Prace te przedstawiały najciekawsze informacje dotyczące Irlandii Północnej oraz postaci św. Patryka i tradycji związanych z obchodami jego dnia. Wszyscy uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy i zapoznania się z ciekawymi informacjami umieszczonymi na plakatach. W tym dniu nauczyciele j.angielskiego przeprowadzili lekcje kulturoznawcze wzbogacające wiedzę uczniów na temat świąt w krajach angielskiego obszaru językowego.

            Patryk nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się w 385 r. ,pochodził najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii. Z pochodzenia był Brytem. Gdy miał 16 lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam sprawami wiary. Po tym okresie udało mu się uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Działalność misyjną rozpoczął w 431r, w 432r został biskupem.

            Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Funlandii, Labradorze oraz na Monserrat. Najważniejszą tradycją obchodów tego święta jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie św. Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. Głównym symbolem święta jest shamrock ( irlandzka zielona koniczyna biała), która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey. Jedna z opowieści o świętym podaje, że Patryk nastraszył szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice. Od tej chwili 17 marca pije się szklaneczkę whiskey zwaną „dzbanem Patryka”. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

            Mariusz Jarema

          • DZIEŃ LICZBY PI

          • W dniu 14 marca 2022 roku , na lekcjach matematyki, klasy 4-8 świętowały Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, który każdego roku obchodzimy tego dnia, ponieważ w notacji amerykańskiej datę tę zapisuje się jako 3.14 (marzec. 14), co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi.

            Uczniowie poznali krótką historię tej liczby, nazywaną również stałą Archimedesa albo Ludolfiną. Dowiedzieli się, co to są Pi-ematy, czyli  kto z pamięci wyrecytował najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego.  Poznali także,  że Wisława Szymborska (laureatka Literackiej Nagrody Nobla) liczbie Pi poświęciła jeden ze swoich wierszy. Jednym z „wyznawców Liczby Pi” jest nauczyciel matematyki, pan Krzysztof Chojecki, pomysłodawca i autor wideolekcji na stronie pistacja.tv. Uczniowie  często korzystają, z zamieszczonych tam filmów.

                            Uczniowie samodzielnie „mierzyli” liczbę Pi. Za pomocą centymetrów krawieckich  albo sznurka czy  linijki dokonywali pomiaru  obwodu  koła   i  jego średnicy. Tego dnia odbyła się również wystawa prac związanych z liczą Pi.

             

            E. Kierzkowska i W. Pieńczakowska

          • Wysokie noty uczennic z SP 1 w kraju !

          • Ogromne gratulacje dla Nikoli Firkowskiej ( kl. Va),  Alicji Chodysz ( kl. VIII b),  Julii Majkowskiej ( kl. V a)  
            i Mariki Toczko
            ( kl. V a) , które zostały wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Fraszka”.  Test składał się z 30 zadań  zamkniętych oraz pracy stylistycznej. Należało wykazać się wiadomościami z teorii literatury i nauki o języku,  a także umiejętnością redagowania wypowiedzi argumentacyjnej.  

                          Dziewczęta godnie reprezentowały naszą szkołę.


                                                                                                                                                                                              Justyna Karpińska