• Śniadanie daje moc

• Dnia 18 listopada 2022r.  w naszej szkole uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wzięli  udział w   ogólnopolskiej  akcji  edukacyjnej „Śniadanie daje moc”.

Celem akcji  jest uświadamianie dzieciom znaczenia zdrowego odżywiania, wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych oraz  ukazania roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. W tym dniu  dzieci przyniosły do szkoły wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie” tzn. świeże owoce i warzywa , masło, sery, ciemne pieczywo, soki. Pamiętając o zasadach higieny i bezpieczeństwie, uczniowie każdej klasy,  przy pomocy niezawodnych wychowawców i rodziców przygotowali swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki, sałatki owocowe i koktajle. Po skończonych przygotowaniach uczniowie  przystąpili  do wspólnej  degustacji własnoręcznie przygotowanych śniadań.

Dzięki akcji uczniowie  mieli szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania, roli śniadania w diecie człowieka oraz  okazje do samodzielnego przygotowania posiłkuJ.

Dorota Dudyńska-Winiarska

• DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Dnia 4 listopada 2022 r.  obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły Marii Skłodowskiej – Curie.  W tym dniu odbył się uroczysty apel, na którym miało miejsce odznaczenie Sztandaru Szkoły Krzyżem Sybiraków przez Związek Sybiraków w Łobzie.

Po uroczystej  części apelu odbyły się występy artystyczne przygotowane przez uczniów klas : 2a, 3a, 3b, 4b, 5a,6a, 8a i 8b.

Po zakończeniu  występów w  klasach  odbył się konkurs plastyczny „ Maria Skłodowska- Curie oczami dzieci”, pokaz eksperymentów przeprowadzony przez wychowów klas, rozgrywki sportowe oraz dyskoteka.

• KOLEJNA ODSŁONA HALLOWEEN W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1

Dokładna nazwa Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion, albo celtycke święto na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w ten sposób żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Irlandczycy sprowadzili te tradycje do Ameryki, skąd w latach 90 przywędrowały do Polski. Mimo dużej popularności święta duchów w Stanach Zjednoczonych, stosunek ludzi w naszym kraju do tych tradycji jest podzielony. Halloween to wesoła zabawa, będąca tradycją oraz elementem tamtejszej kultury i należy traktować ją z przymrużeniem oka. Chociaż raz w roku potwory i kościotrupy mogą się nam wydawać sympatyczne.

Młodzież oprócz organizowania domowych imprez często odwiedza tzw. straszne farmy-scary farm, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy. Do zabaw w Halloween zalicza się zabawa „cukierek albo psikus”- trick or treat. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa. Apple bobbing - w tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W dniach 27-31 października 2022 uczniowie klas 4-8 naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego p.Mariusza Jaremy przygotowali wystawę pod hasłem ,,Halloween”. Chętne osoby przez cały październik gromadziły materiały i informacje, na podstawie których przygotowywały swoje prace. Były to plakaty pokazujące historię powstania Halloween oraz inne prace plastyczne obrazujące charakterystyczne dla tego święta elementy, takie jak: duchy, zjawy, upiory i czarownice. Pojawiły się także lampiony z dyni - Jack-o'-lantern to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni.

Wystawa była udostępniona wszystkim uczniom na korytarzu szkolnym, każdy miał więc możliwość dokładnego jej obejrzenia i zapoznania się z zamieszczonymi tekstami i opisami. W tych dniach nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili również w swoich klasach lekcje kulturoznawcze poświęcone Halloween, które na pewno wpłynęły na poszerzenie charakterystycznego dla tego tematu słownictwa. 28 października 2022r. uczniowie mogli przebrać się w przygotowane przez siebie kostiumy halloweenowe. Została zorganizowana sesja zdjęciowa, w której mogli uczestniczyć wszyscy przebrani uczniowie. Zapraszam do obejrzenia galerii ze zdjęciami z tego wydarzenia.

Organizator wystawy