• WYCIECZKA DO STRALSUNDU

          • Wycieczka do Stralsundu

            5 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łobzie pod opieką nauczycieli A. Buksy, D. Gadzińskiej i D. Zwolińskiego wybrali się na wycieczkę zagraniczną. Odwiedziliśmy położone w Niemczech, nadbałtyckie miasto Stralsund, które z uwagi na położenie bywa nazywane Bramą Rugii i słynie z wspaniałego oceanarium. Naszym celem było również odwiedzenie bożonarodzeniowych jarmarków.

            Sprzed szkoły wyjechaliśmy wcześnie rano, a na miejsce dotarliśmy około godziny dziesiątej. Razem z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie ogromnego i majestatycznego Oceanarium. Po wejściu do środka w oczy rzuciły nam się duże, prawdziwe szkielety wielorybów i innych morskich zwierząt, które wisiały centralnie nad naszymi głowami. Na piętro wjeżdżaliśmy najdłuższymi, wiszącymi, ruchomymi schodami w Europie. Przechadzając się między akwariami można był natknąć się na gry multimedialne czy różne niecodzienne przedmioty takie jak miniatury statków towarowych. Mogliśmy się przekonać o głębokości naszego Bałtyku i porównać ją z innymi miejscami na świecie. Przymierzaliśmy hełm kombinezonu nurka głębinowego i oglądaliśmy wystawy ekologiczne. Z zaciekawieniem słuchaliśmy przewodnika, który z zapałem opowiadał nam o morskich stworzeniach, a później historii miasta. Udało nam się trafić na porę karmienia pingwinów, podczas którego pracownica Ozeaneum opowiadała o życiu tych stworzeń. Oczywiście w języku niemieckim…

            Po obejrzeniu całego obiektu skierowaliśmy się w stronę jarmarków świątecznych, na których mogliśmy dokonać niewielkich zakupów i smacznie zjeść. Podczas zakupów musieliśmy sobie poradzić sami i porozumieć się ze sprzedawcami. Niektórzy robili to w języku angielskim, a odważniejsi próbowali rozmawiać po niemiecku. Przydały się „zgapki” przygotowane na kółku języka niemieckiego. Zdecydowanie najlepszym wyborem było kupienie owoców w czekoladzie lub Currywurstów, czyli kiełbasek w sosie pomidorowym posypanych przyprawą curry.

            Godzinę później podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna poszła na lodowisko, które znajdowało się na Nowym Rynku, zaś reszta wybrała się na zwiedzanie Starego Miasta w Stralsundzie. Na łyżwach każdy się świetnie bawił pomimo wielu upadków. Było zabawnie. Znaleźli się tacy, którzy po raz pierwszy mieli na nogach łyżwy, a już po kilku chwilach sunęli po tafli lodu, jakby się z nimi urodzili. Natomiast podczas zwiedzania zabytków wielu uczniów zdobyło nowe doświadczenia i wiedzę. Zobaczyli kolejny, większy jarmark, robili drobne zakupy i grali na loteriach. Wszędzie wyczuwało się serdeczną atmosferę.

            Niestety czas mijał szybko i gdy zaczęło zmierzchać musieliśmy opuścić to fascynujące miejsce i wrócić do Polski. W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy przez Świnoujście i mieliśmy okazję uczestniczyć w przeprawie promem. Dla wielu było to kolejne, nowe doświadczenie. Już około dwudziestej znaleźliśmy się w domach. Niezaprzeczalnie, dla każdego była to świetna, pełna wrażeń wycieczka.

            Oliwia Kapłan, klasa 6b

          • WYSTAWA HALLOWEEN W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ŁOBZIE

          •  

            Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w ten sposób żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Irlandczycy sprowadzili te tradycje do Ameryki, skąd w latach 90 przywędrowały do Polski. Mimo dużej popularności święta duchów w Stanach Zjednoczonych, stosunek ludzi w naszym kraju do tych tradycji jest podzielony. Halloween należy jednak traktować jako wesołą zabawę, będąca tradycją oraz elementem tamtejszej kultury i podchodzić do niego z przymrużeniem oka. Chociaż raz w roku potwory i kościotrupy mogą się nam wydawać sympatyczne.

            W dniach 24-31 października 2018 uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego: Justyny Ostrowskiej, Mariusza Jaremy i Jakuba Zieniuka przygotowali wystawę pod hasłem ,,Halloween”. Uczniowie przez cały październik gromadzili materiały i informacje, na podstawie których przygotowywali swoje prace. Były to plakaty pokazujące historię powstania Halloween oraz witraże i inne prace plastyczne obrazujące charakterystyczne dla tego święta elementy, takie jak: duchy, zjawy, upiory i czarownice. Uczniowie musieli umieścić także na swoich pracach krótkie informacje w języku angielskim opisujące przedstawione na nich elementy. Pojawiły się także lampiony z dyni, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Halloween. Wystawa była udostępniona wszystkim uczniom na korytarzu szkolnym, każdy miał więc możliwość dokładnego jej obejrzenia i zapoznania się z zamieszczonymi tekstami i opisami. W tych dniach nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili również w swoich klasach lekcje kulturoznawcze poświęcone Halloween, które na pewno wpłynęły na poszerzenie charakterystycznego dla tego tematu słownictwa. Największą frajdę miały jednak najmłodsze dzieci naszej szkoły - uczniowie klasy Ia. Tego dnia mogli przebrać się za wybrane postacie bajkowe, które kojarzą im się z Halloween.

            Mariusz Jarema

          • Pasowanie na uczniów

          •  

             

            16 października odbyło się uroczyste pasowanie dzieci z klas pierwszych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie w Łobzie.

            Uroczystość przygotowały panie Agata Pacholska i Małgorzata Janczura. W trakcie apelu odbyło się krótkie przedstawienie, w którym występowały dobra i zła wróżka. Ta ostatnia podarowała pierwszakom dzioby z tektury. Dzieci, aby się ich pozbyć, musiały odwiedzić krainy nauki oraz rozwiązać różne zadania. Pomagała w tym oczywiście dobra wróżka. Podczas ceremonii mogliśmy także podziwiać popisy wokalne, taneczne i recytatorskie w wykonaniu małych artystów. Widzowie nagrodzili ich oklaskami.

            Po części artystycznej nastąpił moment, na który wszyscy czekali - uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów. Maluchy z wyciągniętymi w geście przysięgi w stronę sztandaru szkoły dłońmi, z wypiekami na twarzy wygłosiły słowa przysięgi: ,,Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. Będę starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom’’.

            Potem nastąpiło pasowanie na ucznia wielkim, drewnianym ołówkiem przez panią dyrektor Beatę Zapalską.

            Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały akty pasowania oraz odblaski.

            Amelia Szymanek kl. 4a

          • „Jesień. Co słychać w lesie”?

          •  

            Dnia 18 września 2018 r. w ramach zajęć edukacyjnych w klasie 2 a pod kierunkiem wychowawcy klasy pani Danuty Szymanek odbył się konkurs plastyczny pt. ”Jesień. Co słychać w lesie?”, którego inicjatorem była mama Adasia pani Agnieszka Sołonyna. Konkurs miał na celu:

            • motywowanie uczniów do rozwijania pasji artystycznych i przyrodniczych,
            • rozwijanie kreatywności uczniów,
            • wzbogacenie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych technik plastycznych.

            W konkursie wzięło udział dwadzieścioro dzieci. Każdy wykonał pracę plastyczną przedstawiającą las jesienią. Technika wykonania prac była dowolna. Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę:

            • estetykę wykonania prac,
            • oryginalność i pomysłowość,
            • zgodność pracy z tematem,
            • walory artystyczne takie jak: kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania.

            Po wnikliwej ocenie konkurs został rozstrzygnięty. 5.10.2018 , podczas zajęć edukacyjnych w obecności pani Agnieszki, która również pozyskała sponsorów nagród ogłoszono wyniki.

            I. miejsce zdobył Grześ i jego kolorowy las.

            II. miejsce zajęła Maja, która farbami namalowała piękne, jesienne drzewa.

            III. miejsce zdobył Adam, który przedstawił również ciekawą jesienną kompozycję.

            Wyróżnienie zdobyła praca: Filipa, Bartka i Wiktorii.

            Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Każdy uczestnik konkursu dostał opaskę i breloczek. Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Łobez. Szczególne podziękowania składamy na ręce pana Pawła Puziarskiego. Dziękujemy za wsparcie oraz miłą współpracę.

            Drugoklasiści z Jedynki

          • RAZEM DO BERLINA

          •             W piątek 5 października odbyła się międzyszkolna wycieczka do Berlina. Udział wzięli w niej uczniowie z klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 oraz z najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3.

                        Z Łobza wyjechaliśmy około godziny 8.30. W czasie jazdy uważnie słuchaliśmy przewodnika, który opowiadał nam o historii Berlina oraz jej związkach z dziejami naszego regionu.

                        Na początku oglądaliśmy East Side Gallery, czyli pozostałości Muru Berlińskiego, na których namalowane było graffiti. Następnie skierowaliśmy się w stronę Placu Żandarmerii, na którym zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie przed Konzerthaus Berlin. Oczywiście na czerwonym dywanie... Po obu stronach tego zabytku znajdowały się dwie niemal identyczne kaplice. Później pojechaliśmy zobaczyć Pomnik upamiętniający ofiary Holocaustu. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest to miejsce nie tylko w Berlinie, ale także w świadomości Niemców. Spacerując pomiędzy jego elementami doszliśmy do Bramy Brandenburskiej, przy której ambasady mają różne państwa, a nieopodal znajduje się fontanna Flederoff. Wywarła ona na wszystkich ogromne wrażenie. Chwilę później staliśmy już pod gmachem Parlamentu Niemieckiego, który z naszego punktu widzenia wyglądał niesamowicie. Widzieliśmy też Pomnik Żołnierzy Radzieckich oraz Plac Aleksandra.

                        Na odpoczynek zatrzymaliśmy się w dzielnicy Kudam, niedaleko największego zoo w Berlinie, gdzie mogliśmy kupić pamiątki. Podczas spaceru zobaczyliśmy jeden z najdroższych hoteli w mieście i przejeżdżaliśmy ulicą Friedrichstrasse, na której znajdowały się modne i bardzo ekskluzywne sklepy.

                        Szliśmy niemiecką aleją gwiazd, na której podziwialiśmy hologramy ważnych dla niemieckiej kultury postaci. Odwiedziliśmy także Muzeum Topografii Terroru, które robi ogromne wrażenie. Dowiedzieliśmy się, jak wiele zła w historii świata spowodowała ludzka zawiść i pogarda. Podkreślić należy, że ważną część wystawy stanowiły ekspozycje dotyczące haniebnej działalności Niemców na terenach polskich w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej. Z okien autokaru oglądaliśmy spektakularny Festiwal Świateł, czyli przepiękne animacje wyświetlane na gmachach popularnych budynków.

                        W drodze powrotnej (pomimo zmęczenia całodziennym chodzeniem) śpiewaliśmy różne piosenki, wygłupialiśmy się i głośno śmialiśmy. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana i pouczająca oraz świetnie się na niej bawiliśmy. Była to również okazja do integracji uczniów dwóch szkół z naszego miasta.

             

            J.Adamczyk, M. Bogusławska, O. Kapłan, W. Woźniak, klasa 6b SP1

          • POZNAJEMY NASZE LASY

          • Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. Temu właśnie miała służyć wycieczka do lasu zorganizowana 9 października 2018 r.,  przez Szkołę Podstawową nr 1. W wycieczce wzięły udział klasy 2B i 3A.

            Dzieci obserwowały  naturalny ekosystem leśny. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady) oraz zbierały różnorodne dary lasu (szyszki, liście, kasztany, żołędzie). Po lesie oprowadzał nas leśniczy Pan Adam Szulc, który opowiedział nam
            i pokazał warstwową budowę lasu. Poznał nas z mieszkańcami różnych warstw lasu oraz opowiedział o pracy leśniczego. Dzieci wykazały się znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, płoszyć zwierząt i hałasować. Niedopuszczalne jest też rozpalanie ognia, poza wyznaczonymi do tego miejscami i bez wcześniejszego zgłoszenia tego do nadleśnictwa.

            Dzieci, dyrekcja i nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1,  serdecznie dziękują Nadleśnictwu Łobez, a zwłaszcza p. Adamowi Szulcowi z Leśnictwa Bonin za nieocenioną pomoc w organizacji wycieczki. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych dzieci.

             Aleksandra Żuk-Kopczyńska

          • OTWARCIE PLACU ZABAW W ŁOBZIE

          • Stowarzyszenie "Jedynka naszych marzeń" postawiło w ramach "EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROLNEGO NA RZECZ OBSZARÓW WIEJSKICH; EUROPA INWESTUJĄCA W OBSZARY WIEJSKIE Plac Zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie. W wyniku realizacji operacji osiągnięty zostanie następujący cel: Podniesienie jakości życia mieszkańców Łobza poprzez stworzenie miejsca pozwalającego na sport i rekreację, aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, zwiększenie atrakcyjności miejscowości Łobez i obszaru LGD, promocja zdrowego stylu życia i aktywności ruchowej wśród mieszkańców LSR oraz zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców.Budowa Placu Zabaw była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie/zakresach: ) 4.6 Budowa lub przebudowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej.

          • POŻEGNANIE KLAS SZÓSTYCH I ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

          • „Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”

            (Adam Mickiewicz)

             

                        Po wielu miesiącach wytężonej nauki przyszedł czas na pożegnanie klas szóstych.
            W czwartkowe popołudnie 21 czerwca 2018 w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łobzie odbył się uroczysty apel z okazji pożegnania absolwentów klas szóstych. Nastolatkowie po raz ostatni przed wakacjami spotkali się ze swoimi nauczycielami
            i wychowawcami, by się pożegnać, podziękować za pracę i trud włożony w ich nauczanie oraz wychowanie, a także obdarzyć kwiatami. W tym radosnym dla nich dniu, pojawiło się również troszkę smutku. Szkolna codzienność zostanie zawieszona na dwa miesiące,
            zaś dla nich to nie koniec przygody ze szkołą podstawową. Swój drugi etap nauki, ale już jako siódmoklasiści, ukończą w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Adama Mickiewicza w Łobzie.

                        Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła Pani Dyrektor Beata Zapalska, która podczas przemówienia życzyła absolwentom, by w „dorosłym życiu” odnaleźli swoje miejsce;
            by ten nowy, nieznany im świat był równie kolorowy, radosny i najpiękniejszy,
            a także by z pogodą ducha podążali na podbój dojrzałości. Ponadto zapewniła uczniów,
            iż zawsze mogą liczyć na naszą pomoc. Zaś w ostatnich słowach powiedziała: „Wierzę,
            że jesteście silni i dobrze przygotowani, że pokonacie wszelkie przeciwności, które przyniesie Wam życie. Mam nadzieję, że z dumą będziecie nosić miano absolwentów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łobzie”.

                        Główną część uroczystości stanowiły podziękowania szóstoklasistom za ich osiągnięcia w nauce oraz przedsięwzięcia na rzecz szkoły. Uczniowie, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę w licznych konkursach na arenie powiatowej, wojewódzkiej
            i ogólnopolskiej, zostali nagrodzeni wpisem do Złotej Księgi Absolwentów, nagrodami książkowymi, świadectwami z wyróżnieniem, listami pochwalnymi oraz listami gratulacyjnymi dla rodziców.

                        Nagrody i wyróżnienia najlepszym uczniom wręczali: Pani Dyrektor Beata Zapalska, Pani Wicedyrektor Ilona Osieczko i wychowawcy klas szóstych: Pani Agnieszka Buksa (6a),
            Pani Małgorzata Żaczek (6b).

                        Uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen co najmniej 5,0 oraz wzorowe zachowanie wpisali się do Złotej Księgi. A byli to uczniowie: z 6a: Dominika Siwińska (5,64), Sandra Mich (5,27), Jakub Atras (5,27); z 6b: Kacper Pawlak (5,82), Wojciech Czerwiński (5,36). Za najwyższą średnią ocen w szkole (5,82) Kacper Pawlak z klasy 6b otrzymał Nagrodę Burmistrza. Wśród absolwentów znaleźli się również tacy, którzy otrzymali nagrodę książkową i świadectwo z „czerwonym paskiem”: Oskar Sawiński (4,82), Michał Rokosz (4,82), Jakub Kmiecik (5,27), Zuzanna Walkowiak (5,00), Karolina Sulima (4,82). Pochwalić się również mogą uczniowie, którzy zasłużyli na nagrodę książkową
            lub dyplom za wyniki w nauce: Maciej Rabiejewski (4,36), Gabriela Zawadzka (4,73).
            Pani Małgorzata Żaczek nagrodziła również Mateusza Smolenia nagrodą książkową
            za wysiłek i postępy w nauce.

                        Dyplomy za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych (piłki koszykowej, piłki nożnej, unihokeju, piłki ręcznej, piłki siatkowej, piłki halowej, biegach przełajowych, biegach sztafetowych, biegach o memoriał Tomasz Hapfera) w roku szkolnym 2017/2018 przyznano: Wojciechowi Czerwińskiemu, Julii Gawryluk, Magdalenie Janowicz, Amelii Józefko, Jakubowi Kmiecikowi, Julii Kozłowskiej, Oliwerowi Miciukiewiczowi, Kacprowi Pawlakowi, Mateuszowi Smoleniowi, Krzysztofowi Stolarskiemu, Karolinie Sulimie, Julii Tyrańskiej, Zuzannie Walkowiak, Gabrieli Zawadzkiej, Szymonowi Żegocie, Kacprowi Malinkiewiczowi, Dominice Siwińskiej, Karolinie Witczak, Emilii Łowkiet, Jakubowi Osieckiemu, Piotrowi Jońcowi. Laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Archimedes Plus Lingua Plus z języka angielskiego zostali: Dominika Siwińska, Karolina Sulima, Zuzanna Walkowiak. Swoim sukcesem cieszyły się także Julia Tyrańska, która zdobyła
            1. miejsce w powiatowym konkursie plastycznym Magia Świąt Bożego Narodzenia,
            a także Gabriela Zawadzka, która zajęła 9. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Biblia
            i przypowieści biblijne. Uczeń Kacper Pawlak otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym Galileo. Ponadto uczeń zajął 1. miejsce w  Szkolnym Konkursie Matematycznym „Z matematyką za pan brat”.

            Podczas uroczystości nie zabrakło podniosłego momentu przekazania sztandaru uczniom klas młodszych. Całość wydarzenia uświetniła część artystyczna uczniów klas piątych i szóstych. Na koniec absolwenci podziękowali swoim wychowawcom
            i nauczycielom wręczając im kwiaty; ogromne wzruszenie widoczne było zarówno u jednych, jak i drugich. Ostatnie słowa podziękowań sprawiły, że łzy wzruszenia cisnęły się do oczu. Pożegnanie się ze swoją szkołą po sześcioletnim okresie nauki było dla nich nie tylko okresem zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim czasem na rozwijanie własnych talentów i zainteresowań, osiągania sukcesów, zadowolenia i satysfakcji ze zdobywanych wyników oraz odkrywania nowych pasji i przyjaźni.

            Niezwykle ważnym dniem dla społeczności szkolnej okazał się również piątek
            22 czerwca, kiedy to zabrzmiał ostatni dzwonek i nadszedł długo wyczekiwany moment: rychłe nadejście wakacji. Zanim jednak nastąpiła ta radosna chwila, wszyscy uczniowie klas I-III i IV-V, ich rodzice, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się w pełnym składzie, aby uroczyście zakończyć miniony rok szkolny 2017/2018 oraz nagrodzić tych uczniów, którzy przez dziesięć miesięcy wytrwale i owocnie pracowali na swój  sukces. Wśród przybyłych gości byli również: Przewodniczący Rady Miasta Łobez Pan Bogdan Górecki, Radni Miasta Pan Waldemar Zakrzewski, Pan Rafał Peter i Pani Jaonna Pałęga
            oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Roksana Bartos wraz z jej zastępcą Panem Jarosławem Praczykiem. Ponadto szczególnie gorąco powitaliśmy gości z Serbii: Panią Burmistrz Vanesę Stambolić, Panią Dyrektor Radojkę, Panią Stanojkę oraz serbską orkiestrę, która pięknym brzmieniem rozpoczęła naszą uroczystość. Przewodniczący Rady Miasta podczas swojego przemówienia podkreślił, że jest dumny z osiągnięć, jakie uzyskali uczniowie naszej placówki w tym roku szkolnym, a Przewodnicząca RR podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za pracę i sumienne wykonywanie obowiązków.

            Clou apelu stanowił moment wpisu do Złotej Księgi, wręczanie nagród rzeczowych, wyróżnień, dyplomów i listów pochwalnych. Jest tego wiele, dlatego mamy się czym pochwalić.

            Zacznę od starszaków. W klasie 4a, wych. Dominika Gadzińska wyróżniła
            do Złotej Księgi Bartłomieja Cyganiaka (5,45) i Miłosza Sarneckiego (5,45). Świadectwo
            z wyróżnieniem i/lub nagrodę książkową otrzymali: Szymon Gudański (5,18) i Hanna Sędecka (5,27), Weronika Wydra (4,82) i Lena Bejnar (4,65).

            Również wychowanki Pani Jolanty Śliwy z klasy 4b wpisały się do Złotej Księgi: Amelia Piórek (5,64) i Maja Zajner (5,27). Ponadto Pani Jola nagrodziła: Darię Sładkiewicz, Maję Wolniak, Alicję Chodysz, Jakuba Mazurka i Annę Manię.

            Wychowawczyni klasy 4c Magdalena Bielawska do Złotej Księgi wyczytała: Daniela Grzegrzółkę, który otrzymał średnią ocen 5,18. Nagrodę książkową wraz
            ze świadectwem z wyróżnieniem uzyskała: Weronika Rokosz.

            Pani Małgorzata Zieniuk, wychowawczyni klasy 4d wytypowała do złotej księgi kolejno uczniów: Zuzannę Dębowską (5,27), Zofię Górną (5,36), Tamarę Mańkowską (5,36), Piotra Pawłowskiego (5,45), Zuzannę Raratę (5,18) i Damiana Wieruckiego (5,55). Ponadto dobrymi uczniami okazali się: Michał Łyczkowski i Kinga Kitlas.

            Siedem wpisów do złotej księgi dokonali uczniowie z klasy 5a pani Justyny Ostrowskiej: Aleksandra Kotwicka (5,82), Mateusz Ceholnyk (5,73), Jakub Kmieć (5,64), Zuzanna Płowczyk (5,45), Maja Mazur (5,45), Martyna Różańska (5,45), Łukasz Praczyk (5,36). Pani Justyna uznała, że nagrody książkowe i dyplomy za wyniki w nauce przekaże: Julii Dąbrowie, Dagmarze Parchimowicz, Hannie Poniewierze, Pawłowi Żukowi, Darii Węzik oraz Zofii Lew. Wielką dumą klasy jest Aleksandra Kotwicka,
            która otrzymała Nagrodę Burmistrza za najwyższą średnią w szkole: 5,82. Swój sukces zawdzięcza wybitnym osiągnięciom w nauce i wzorowemu zachowaniu. Natomiast Pani Dyrektor miała zaszczyt wręczyć Nagrodę Dyrektora SzkołyMateuszowi Ceholnykowi, który uzyskał równie wysoką średnią ocen w szkole, bo aż 5,73.

            Uczennica Pana Damiana Zwolińskiego z klasy 5b wpisała się do Złotej Księgi: Patrycja Sarnecka, średnia ocen: 5,36. Natomiast do nagrody książkowej i świadectwa
            z wyróżnieniem pan Damian uwzględnił kolejno uczniów: Filipa Wojsz, Martynę Bogusławską, Julię Adamczyk, Julię Ambroziak oraz Wiktora Wyszyńskiego.

            A teraz kolej na pochwały dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wyjątkowo
            w tym roku szkolnym, ze względu na upalną pogodę i zbyt wysoką temperaturę, uczniowie klas młodszych cieszyli się swoimi sukcesami i osiągnięciami w klasach, w obecności rodziców.

            Pani Danuta Szymanek, wychowawczyni klasy 1a wyróżniła następujących uczniów: Polę Bejnar; Filipa Błaszczyka; Nikolę Firkowską, Maję Gużkowską, Julię Majkowską, Bartosza Matyska, Antoniego Jaskowskiego, Adama Sołonyna, Łukasza Wolskiego, Filipa Sołtysiaka, Remigiusza Krupę, Jakuba Siwińskiego. Natomiast dyplomy za naukę otrzymali: Mikołaj Sypułek, Grzegorz Albiniak.

            Pani Aleksandra Żuk-Kopczyńska, wychowawczyni klasy 1b doceniła następujących uczniów: Wiktora Białego, Oliwera Bieniasa, Karolinę Ciszewską, Wiktora Dębickiego, Natalię Grzegrzółkę, Michała Hunicza, Michała Kędzierskiego, Zuzannę Klimek, Barbarę Księżak, Agatę Łyczowską, Mateusza Niedzielę, Alinę Pilarską, Szymona Rusaka, Lenę Śliwę, Hannę Świerkocką, Gabrielę Wasyłyk.

            Pani Elżbieta Kozłowska, wychowawczyni klasy 2a wytypowała do nagrody książkowej kolejno uczniów: Filipa Adamskiego, Damiana Czachurskiego, Gabrielę Kryskę, Filipa Osieckiego, Igora Przytuło, Lenę Przytuło, Milenę Swachę, Hannę Żurawek, Nikolę Malon, Gabriela Kmiecika. Dyplomy za naukę zostały wręczone: Aleksandrowi Majerskiemu, Blance Protas, Szymonowi Stolarskiemu, Maciejowi Tytoniowi.

            Pani Małgorzata Janczura, wychowawczyni klasy 3a uznała, iż na pochwałę zasługują uczniowie: Patryk Dudzis, Anna Jurkowska, Michalina Jurkowska, Michał Kośmicki, Wojciech Styczeń, Wiktoria Szpilska, Amelia Szymanek, Aleksandra Wawrzkiewicz. Ponadto dyplomy za naukę otrzymali: Wiktor Reksa, Norbert Wierzchowski, Jakub Zarzeczny.

            Wychowawczyni klasy 3b, pani Anna Poczykowska-Świrska nagrodziła: Darię Bartos, Nikolę Herman, Miłosza Dąbrowę, Klaudię Wagę, Magdalenę Rokosz, Kacpra Bronikowskiego, Alana Knapka, Adama Strzechmińskiego. Dyplom za naukę otrzymali: Katarzyna Loba, Wiktor Kałużny, Szymon Krupa i Igor Stepasik.

            Wychowawczyni klasy 3c, pani Agata Pacholska wyróżniła: Jana Bielawskiego, Jakuba Grochulskiego, Alicję Kopczyńską, Magdalenę Praczyk, Aleksandrę Plagę-Iskrę, Nikolę Klamkę, Bartosza Kamińskiego, Lenę Pawlak, Franciszka Musiałowskiego, Michalinę Rytlewską, Damiana Trabszo. Dyplomy za naukę trafiły do: Norberta Szymańskiego, Adama Kalkowskiego, Przemysława Dynka.

            Pani Bożena Korniluk, wychowawczyni 3d wręczyła nagrody następującym wychowankom: Natalii Deuter, Aleksowi Gaworowi, Gabrieli Hlib, Michałowi Hlib, Aleksandrze Kostce, Natalii Kurowskiej, Oliwii Kwaśniak, Damianowi Mareckiemu, Piotrowi Opiece i Jakubowi Trzmielowi. Dyplomy za naukę pani Bożena wręczyła: Julii Opiece, Livii Sobczak, Zuzannie Sypniewskiej, Kacperkowi Krysce.

            Niestety nie dla wszystkich rok szkolny okazał się udany. Są również osoby,
            które w wakacje nie będą odpoczywać bez książek, gdyż w sierpniu czekają ich egzaminy poprawkowe z niezaliczonych przedmiotów. Trzymamy kciuki za nich i życzymy otwartego umysłu w trakcie sierpniowego pobytu w szkole.

            Na zakończenie apelu Pani Dyrektor wygłosiła kilka słów. Wszystkim uczniom życzyła udanych wakacji, pełnych przygód i wrażeń, słonecznej pogody, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzący rok szkolny.

            Następny dzwonek dopiero we wrześniu. Teraz należy cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, zabawą oraz rozwijaniem swoich pozaszkolnych pasji. Nie marnujcie tych dwóch miesięcy wakacji na nudę. Pamiętajcie, że wakacje to przywilej ucznia, który kiedyś, wraz z wejściem w dorosłe życie, zostanie odebrany.

            (Dominika Gadzińska, red.)

             


             

             

          • INSTA.LING 2017/2018

          •  

            INSTA.LING 2017/2018 - PODSUMOWANIE ROCZNEJ PRACY

            W czerwcu 2018r. zakończyliśmy drugi rok pracy z programem Insta.Ling.

            Insta.Ling jest stroną www do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. W roku szkolnym 2017/2018 program ten był realizowany przez nauczycieli języka angielskiego: panią Justynę Ostrowską i pana Mariusza Jaremę. Do programu przystąpili uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły. Nauczyciele regularnie przydzielali uczniom słówka z przerobionego w szkole materiału,  a uczniowie razem   z Insta.Ling powtarzali je w domu. Zadanie polegało na uzupełnieniu zdania brakującym słówkiem, które uczniowie musieli przetłumaczyć z języka polskiego na język angielski. Główną ideą programu jest systematyczne powtarzanie danego słownictwa - uczniowie powinni pięciokrotnie w ciągu tygodnia zalogować się na stronę i wykonać zadanie. Oprócz tego każdy miał możliwość posłuchać prawidłowej wymowy danego słowa i powtórzyć je. Dzięki temu ćwiczyliśmy nie tylko pisownię, ale także wymowę. Nauczyciel, jak i rodzice dostawali szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce. Na koniec każdego tygodnia każdy uczestnik programu otrzymywał ocenę tygodniową, a na koniec miesiąca ocenę miesięczną, która była umieszczana w dzienniku. Była to dodatkowa motywacja dla uczniów, którzy w ten sposób byli nagradzani za swoją systematyczną pracę    w programie. Insta.Ling dbał o to, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Jeżeli uczeń miał problemy z jakąś grupą słownictwa, to program automatycznie co jakiś czas powracał do tego słownictwa.

            Mamy nadzieję, że udział w programie Insta.Ling był dla uczniów nie tylko dodatkową formą nauki języka obcego, ale także zabawą, podczas której mogli rozwijać swoje umiejętności językowe. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach programu Insta.Ling  w roku szkolnym 2018/2019.

             

            Mariusz Jarema