• Warsztaty ekologiczne w Lipiu

          • W dniach 6-7 marca 2019r. uczniowie klasy 4 a oraz klasy 4d ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Łobzie, brali udział w warsztatach ekologicznych w ramach projektu „Łosoś i spółka – kształtowanie zachowań prośrodowiskowych społeczności lokalnej województwa zachodniopomorskiego”. Gościli oni w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu, gdzie odbywały się zajęcia w zakresie ekologii i przyrody, spacer po pięknym bukowym lesie oraz zajęcia terenowe. W czasie których mieliśmy możliwość pobrania próbki wody z pobliskiej rzeki, a następnie zbadania jej składu. Dzieci brały również udział w warsztatach artystycznych, gdzie pod czujnym okiem pani Marty lepiły z masy solnej stworzenia wodne.  W drugim dniu odbyła się wycieczka do Osówka gdzie nasi uczniowie mieli możliwość porozmawiać ze strażnikiem rybackim, który opowiedział o tym jak chronić ryby wędrowne. Na koniec było ognisko i pierwsze pieczone kiełbaski w tym roku. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń

          • Fantastyczna wystawa w Poczdamie

          •  

            Poczdam to przepiękne miasto położone we wschodnich Niemczech, położone nad Howelą i będące stolicą Brandenburgii. 6 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie odwiedzili to urocze miejsce, by podziwiać wystawę o Harrym Potterze. Ponadto zaplanowaliśmy zwiedzić zabytki Poczdamu oraz poznać elementy jego kultury, tradycji i historii.

            Najpierw odwiedziliśmy miasteczko filmowe Babelsberg, w którym w okresie letnim można podziwiać popisy kaskaderskie lub uczestniczyć w seansach filmowych w 4D. Na terenie kompleksu zorganizowano wystawę eksponatów z planu filmowego serii będącej ekranizacją powieści J. K. Rowling „Harry Potter”. Główną atrakcją były jej interaktywne elementy. Niektórzy mieli okazję dowiedzieć się, do którego domu w Hogwarcie by trafili, a inni spróbować swoich sił w grze w quidditcha. Można było obejrzeć autentyczne kostiumy aktorskie oraz podziwiać elementy scenografii. Inną ciekawą atrakcją było przesadzanie mandragor, które podobnie jak w „Harrym Potterze” wydawały z siebie okropny pisk. Mogliśmy przespacerować się po Zakazanym Lesie i zajrzeć do chaty Hagrida. Po wystawie odwiedziliśmy sklep z pamiątkami, w którym zaopatrzyliśmy się w gadżety związane z naszymi ulubionymi bohaterami. Największym powodzeniem cieszyły się: różdżki, okulary, fasolki wszystkich smaków (rzeczywiście trafiały się te o smaku wymiocin), plakaty i długopisy.

            Po wystawie odbyliśmy przejażdżkę po Poczdamie, w trakcie której przewodnik opowiadał nam jego historię. Później udaliśmy się na plac, który znajduje się pomiędzy Bramą Brandenburską a Kościołem św. Piotra i Pawła. Tu znaleźliśmy chwilę na drobne zakupy i posiłek. Podkreślić należy, że uczniowie musieli samodzielnie porozumieć się z ekspedientami i poradzili sobie znakomicie.

            W drodze powrotnej zorganizowano konkurs wiedzy o poznanych miejscach i ciekawostkach związanych z Poczdamem. Zwycięzca otrzymał piękny, pamiątkowy kubek.

            Oliwia Kapłan, klasa 6b SP1

          • INSTA.LING 2018/2019

          •  

             

            W styczniu 2019r. zakończyła się kolejna edycja  programu Insta.Ling. Insta.Ling jest stroną www do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. W roku szkolnym 2018/2019 program ten jest realizowany przez nauczycieli języka angielskiego: panią Justynę Ostrowską i pana Mariusza Jaremę. Do programu przystąpili uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły. Nauczyciele regularnie przydzielali uczniom słówka  z przerobionego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzali je w domu. Zadanie polegało na uzupełnieniu zdania brakującym słówkiem, które uczniowie musieli przetłumaczyć z języka polskiego na język angielski. Główną ideą programu jest systematyczne powtarzanie danego słownictwa - uczniowie powinni pięciokrotnie w ciągu tygodnia zalogować się na stronę i wykonać zadanie. Oprócz tego każdy miał możliwość posłuchać prawidłowej wymowy danego słowa i powtórzyć je. Dzięki temu ćwiczyliśmy nie tylko pisownię, ale także wymowę. Nauczyciel, jak i rodzice dostawali szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce. Na koniec każdego tygodnia każdy uczestnik programu otrzymywał ocenę tygodniową, a na koniec miesiąca ocenę miesięczną, która była umieszczana w dzienniku. Była to dodatkowa motywacja dla uczniów, którzy w ten sposób byli nagradzani za swoją systematyczną pracę w programie. Insta.Ling dbał o to, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Jeżeli uczeń miał problemy z jakąś grupą słownictwa, to program automatycznie co jakiś czas powracał do tego słownictwa.

            Mamy nadzieję, że udział w programie Insta.Ling jest dla uczniów nie tylko dodatkową formą nauki języka obcego, ale także zabawą, podczas której mogą rozwijać swoje umiejętności językowe. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji programu Insta.Ling w roku szkolnym 2018/2019.

            Mariusz Jarema

          • Wyjątkowa lekcja

          •  

            We wtorek 19 lutego 2019 r. moja klasa wraz z wychowawczynią panią Danusią Szymanek wybrała się na wycieczkę do Starostwa Powiatowego w Łobzie. Przy wejściu przywitała nas pani Ewelina, mama Filipa. Najpierw zaprosiła nas do sali konferencyjnej. Odbywają się tam sesje Rady Powiatu. Następnie odwiedziliśmy biuro, w którym odbiera się prawo jazdy oraz gabinet radcy prawnego. Najważniejsze było spotkanie ze Starostą Powiatu Łobeskiego panią Renatą Kulik, która przyjęła nas bardzo miło i opowiedziała czym się zajmuje pełniąc urząd starosty. Rozmawiała z nami na tematy związane z promowaniem powiatu oraz wydarzeniami odbywającymi się w powiecie.  Opowiedziała o pracy starosty, zarządu i rady. Pokazała nam także insygnia powiatu. Na nasze spotkanie przyszedł także pan informatyk i zaprezentował stronę internetową starostwa oraz mapę przedstawiającą gminy należące do Powiatu Łobeskiego. Pani starosta poczęstowała nas cukierkami, a my wręczyliśmy jej bukiet wiosennych kwiatów. Na koniec odwiedziliśmy miejsce pracy mamy Filipa. Jest to wydział spraw społecznych i promocji. Otrzymaliśmy upominki i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Podziękowaliśmy za zaproszenie i możliwość zwiedzenia urzędu.

            To była niezapomniana lekcja. Dziękujemy!

            Julia Majkowska, klasa 2 a SP 1 Łobez

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          •  

            Dnia 14 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie odbyły się szkolne eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie brało udział 41 uczniów z klas I-VI. Recytatorzy na tle pięknej dekoracji prezentowali jeden wiersz. Jury w składzie: Danuta Szymanek, Ilona Osieczko, Dominika Gadzińska oceniało: dykcję, interpretację utworu,  dobór repertuaru, ogólne wrażenie artystyczne. Komisja przesłuchała uczestników i wyłoniła laureatów. W kategorii klasy I-III tytuł laureata zdobyli: Wiktor Biały z klasy 2b, Nikola Firkowska z klasy 2a , Julia Majkowska z klasy 2a i Martyna Nowicka z klasy 1b.

             W kategorii klasy IV-VI laureatami zostali:

             Zofia Górny klasa 5d, Julia Ambroziak klasa 6b, Damian Wierucki klasa 5d,  Maja Mazur klasa 6a, Amelia Szymanek klasa 4a, Maja Wolniak klasa 5b i Jakub Trzmiel klasa 4d.

            W kategorii klasy IV-VI jury przyznało również wyróżnienia bez prawa do awansu. Wyróżnienia zdobyli:

            Oliwia Kapłan klasa 6b, Jakub Pepliński klasa 6b, Alicja Chodysz klasa 5b, Daria Sładkiewicz klasa 5b, Aleksandra Plaga-Iskra klasa 4c, Piotr Pawłowski klasa 5d oraz Wiktoria Woźniak klasa 6b.

            Do etapu miejsko-gminnego zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli tytuł laureata. Uczestnicy Szkolnego Konkursu Recytatorskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łobzie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.

            Danuta Szymanek, SP 1 Łobez

          • Sukcesy wokalne naszych uczniów

          • Sukcesy wokalne uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 Łobzie podczas konkursów kolęd i pastorałek

             

            Wśród uczniów naszej szkoły zachowana jest tradycja kultywowania kolęd. Obok Jasełek, koncertów dla mieszkańców naszego miasta, śpiewania kolęd i pastorałek w kościele, uczniowie nasi biorą udział w konkursach i festiwalach.

            9.01.2019 roku miał miejsce XIII Konkurs Kolęd i Pastorałek w Węgorzynie. Nasi uczestnicy zaprezentowali się w pastorałkach i trzem osobom udało się wyśpiewać nagrody. Pierwsze miejsce w kategorii klas 1-3 zajął Jakub Trzmiel, natomiast Lena Śliwa otrzymała wyróżnienie za utwór ,,Nie płacz Jezu” Drugie miejsce w kategorii klas 4-6 zajęła Amelia Szymanek utworem ”Gdy pierwsza gwiazdka zjawi się”. Uczniów przygotowała do występów Bożena Korniluk.

            Podczas XIII Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej „Gwiazdka”, który odbył się w Dobrej 18.01.2019r., Jakub Trzmiel wyśpiewał pierwsze miejsce w kategorii klas 1-3 pastorałką ,,Wolne miejsce przy stole”, zespół Jedyneczki w kategorii zespołów zajął trzecie miejsce. Jedyneczki zaśpiewały pastorałkę ,,Śpij maluszku”. Wśród Jedyneczek wystąpili: Lena Śliwa, Hania Żurawek, Nikola Firkowska, Dobrosława Horbacz, Gabrysia Hlib, Amelia Szymanek, Michał Kośmicki, Hania Świerkocka, Weronika Matusewicz i Gabrysia Kryska. Jakuba i zespół przygotowała Bożena Korniluk.

            Maja Mazur zajęła drugie miejsce w kategorii klas 4-6, a Damian Wierucki trzecie. Maja zaśpiewała utwór ,,Hymn o narodzeniu”, a Damian ,,Gwiazdy tańczyły. Uczniowie zostali przygotowani przez Małgorzatę Zieniuk.

            Wszystkim uczestnikom konkursu należą się ogromne brawa. Jedynka i Jedyneczki górą!!!

             

            Bożena Korniluk

          • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES PLUS - LINGUA PLUS JĘZYK ANGIELSKI

          • MAMY LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY

            ARCHIMEDES PLUS – LINGUA PLUS JĘZYK ANGIELSKI (SP1 ŁOBEZ)

             

            Dnia 26 października 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie odbyła się 32 edycja Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus z języka angielskiego pod nazwą LINGUA. PLUS. Jest to konkurs o zasięgu ogólnopolskim. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w tym konkursie od 3 lat.

            Znajomość języków obcych jest niezbędnym elementem życia we współczesnym świecie. Forma testów językowych, poprzez ducha olimpijskiej rywalizacji, może stać się dobrym sposobem podnoszenia umiejętności językowych uczniów. Konkurs miał na celu zwiększenie motywacji uczniów w opanowywaniu języka obcego. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom umiejętności uczniów oraz zmotywować ich do dalszej pracy.

            Konkurs miał formę testu zamkniętego i podzielony był na kilka poziomów językowych. Składał się z 25 pytań, za każdą prawidłową odpowiedź uczeń mógł otrzymać 4 punkty. Tak więc maksymalnie można było uzyskać 100 punktów. Laureatami konkursu zostali uczestnicy, którzy uzyskali minimum 80 punktów. Poziom językowy ustalany był na podstawie liczby lat nauczanego języka. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły - w tej edycji uczestniczyło w nim 45 uczniów z klas IV, V i VI . Każdy uczestnik konkursu wraz z arkuszem testu otrzymał prezent –publikację ,,Kosmos-tajemnice wszechświata” oraz film na DVD ,,Kto zbudował Stonehenge?" lub ,,Superwulkany". Po ogłoszeniu wyników każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie.

            Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali:

            - Hanna Poniewiera z kl. VIa : 80pkt/100pkt – laureatka V stopnia

            - Jakub Trzmiel z kl.IVd : 84pkt/100pkt – laureat IV stopnia

            -Szymon Gudański z kl. Va: 84pkt/100pkt - laureat IV stopnia

            -Amelia Szymanek z kl.IVa: 88pkt/100pkt - laureatka III stopnia

            -Aleksandra Kotwicka z kl.VIa: 88pkt/100pkt - laureatka III stopnia

            Uczniów przygotowywali nauczyciele j.angielskiego: pani Justyna Ostrowska, pan Mariusz Jarema i pan Jakub Zieniuk. Wszystkim nagrodzonym, jak i pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach językowych.

             

                                                                                                                                                                Mariusz Jarema

          • Jasełka w naszej szkole

          • Wspólne Jasełka

            Kiedy wieczór jest zimowy,
            chaty w śniegu drzemią,
            nastrój dziwny, wyjątkowy
            snuje się nad ziemią.

             

            W środę 19 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyły się Jasełka. Stało się to już tradycją, że wystąpili w nich zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

            Tym razem historia narodzin Zbawiciela była połączona z biblijnymi scenami kuszenia pierwszych ludzi oraz powstania grzechu. Prócz tradycyjnych postaci Marii, Józefa, aniołów, królów i pasterzy mogliśmy podziwiać Ewę i Adama oraz Heroda, węża, diabła i śmierć. Miało to podkreślić motyw odwiecznej walki dobra ze złem. Scenki dialogowe przeplatane były przepięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów przygotowanych przez panie Bożenę Korniluk i Małgorzatę Zieniuk. W finałowej piosence wystąpili wspólnie pani Bożena Korniluk i pan Mariusz Jarema. Na koniec pani dyrektor Beata Zapalska złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Jak zwykle przygotowaniem jasełek zajęli się pani Dominika Gadzińska i pan Piotr Kowalczyk. Na uwagę zasługuje też piękna dekoracja wykonana przez nauczycieli i uczniów, która wszystkich wprowadziła w bożonarodzeniowy nastrój.

            Po występach i duchowej uczcie można było pomyśleć też o łakociach. Zorganizowano kawiarenkę, w której sprzedawano domowe wypieki przygotowane przez rodziców. Odbył się także jarmark bożonarodzeniowy. Można tu było zakupić ozdoby wykonane podczas Wieczoru z Gwiazdką przez uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Dostępne też były piernikowe choinki oraz domki, polane lukrem, który przypominał śnieg.

            Materiał został opracowany przez uczniów z koła dziennikarskiego

          • Wieczór z Gwiazdką w Jedynce

          •  

             Święta Bożego Narodzenia to czas magii, rodzinnego ciepła, pokoju i radości. 4 grudnia, jak co roku w naszej szkole, odbył się Wieczór z Gwiazdką. W trakcie tego wydarzenia miało miejsce wiele ciekawych warsztatów. Można było ozdabiać pierniczki kolorowym lukrem, zrobić świąteczną kartkę, stroik lub bożonarodzeniowy wieniec, wykonać ozdoby z filcu, stworzyć oryginalne bombki techniką decupage oraz biżuterię.

            Na to wydarzenie przybyli: radni Waldemar Zakrzewski oraz Zofia Włodarz, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łobzie Lucyna Błażejewska, rodzice, uczniowie i przyjaciele szkoły.

            Podczas Wieczoru z Gwiazdką panowała ciepła i miła atmosfera. Przy aromatycznej herbatce i słodkim ciasteczku spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń. Można było poznać dużo nowych i ciekawych technik rękodzielniczych wykorzystywanych do tworzenia ozdób.

            Wykonane prace będą przeznaczone na kiermasz świąteczny, który odbędzie się 19 grudnia w naszej szkole. Zdobyte pieniądze zasilą konto Rady Rodziców, dlatego zachęcamy do zakupów. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Zapraszamy za rok. Do zobaczenia.

            Amelia Szymanek, klasa 4a

          • Biblioteka to nie tylko zbiór książek, to także centrum życia …

          •  

            Pracownicy Biblioteki Raczyńskich i Członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

             

                         Działalność szkolnej biblioteki polega przede wszystkim na udostępnianiu księgozbioru, ale można jej działalność nieco urozmaicić.. Październik był Miesiącem Bibliotek Szkolnych, z tej okazji w szkole odbywały się lekcje biblioteczne.

                                  W ramach współpracy z świetlicą szkolną uczniów zaproszono na  wieczorek literacki -  „Wiersze o jesieni – inspiracją do działalności plastycznej”. Zajęcia przeprowadził bibliotekarz Ewa Górny  w grupie pani Anny Perzyńskiej. Klasy pierwsze miały okazję zapoznać się ze szkolną biblioteką i jej zasobami. Klasa 5c uczestniczyła w  warsztatach czytelniczych  w oparciu o książkę „Magiczne drzewo  Czerwone krzesło” A. Maleszki, natomiast klasa 4a – w podobnych zajęciach na podstawie powieści „Pozłacana rybka” B. Kosmowskiej.   

                                 Bardzo ożywiona współpracę podjęła szkolna biblioteka z Miejską Biblioteką Publiczną w Łobzie. Dla uczniów jest to okazja bliższego poznania instytucji kultury, dla bibliotekarzy szansą dotarcia do szerszej grupy czytelników.

                                Przez cały miesiąc uczniowie różnych klas brali udział w warsztatach literackich „Jesienne inspiracje”.  Z tej interesującej formy skorzystały klasy 4b, 4c, 5b, 4d,   Uczniowie mogli posłuchać poezji, prozy, rozwinąć talenty plastyczne bądź językowe. Ciekawą propozycję Miejska Biblioteka Publiczna  w Łobzie przygotowała  również z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Pani Alicja Rudzka była twórcą i kustoszem wystawy „ Drogi Polski do Niepodległości”. Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie zwiedzili ekspozycję, wzięli udział w pięknej lekcji historii, oglądali zdjęcia, książki i dokumenty dotyczące historii Polski oraz naszego miasta. W wycieczkach klasom 4a, 4c, 5a,5c, 5d,  towarzyszył nauczyciel -bibliotekarz  - Ewa Górny.

                                                                                                                             Bibliotekarz: Ewa Górny

                                                                                                                        Szkoła Podstawowa nr 1 w Łobzie