• Święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Łobzie

          •  

            5 listopada bieżącego roku uczciliśmy 154. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej – Curie. Ten uroczysty dzień rozpoczął się od projekcji przedstawienia teatralnego przygotowanego wcześniej w postaci nagrania video. Spektakl utrzymany w konwencji teatru cieni ukazywał najważniejsze wydarzenia z życia noblistki.  W aktorów  wcielili się:  Nikola Firkowska (kl. V a) i  Julia Majkowska (kl. V a)  jako Maria Skłodowska – Curie, Filip Sołtysiak (kl. V a) -  Piotr Curie,  Wiktor Biały (kl. V b) - Niesforny Uczeń,  Lena Śliwa(kl. V b)  – Naczelna Szkolnej Gazetki, Marika Toczko (kl. V a) – Kurier oraz Stanisław Hlib (kl. IV a)  jako Żołnierz. Role odegrano po mistrzowsku! W czasy współczesne przeniosła nas Julia Majkowska deklamacją wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „ Może to wszystko”, poddając refleksji  wykreowany przez poetkę świat niczym pewien eksperyment („Może to wszystko dzieje się w laboratorium? Pod jedną lampą w dzień i miliardami w nocy?”).

            Po części artystycznej uczniowie razem z wychowawcami pogłębiali swoją wiedzę o życiu
            i dokonaniach Patronki Szkoły, oglądając film animowany z serii „ Wielcy odkrywcy” oraz wysłuchując audiobooka Polskiego Radia pt. „Marzycielka”. Następnie sprawdzali poziom opanowanych wiadomości poprzez rozwiązywanie quizów, krzyżówki i zagadek.  Dużo emocji dostarczyły dzieciom  pokazy doświadczeń fizycznych zademonstrowane przez ósmoklasistów: Alicję Chodysz,  Maję Wolniak, Amelię Piórek, Adama Adamowa,  Jana Kolasę oraz Kamila Łowkieta. Mogliśmy się przyjrzeć temu,  jak powstaje domowy wulkan oraz w jaki sposób  uzyskać źródło prądu z warzyw i owoców.

            Wytężonym umysłom przydała się przerwa w postaci zawodów sportowych rozgrywanych na poziomach równoległych klas. Prawdziwego ducha rywalizacji można było poczuć przy takich konkurencjach jak bieg z ringo (klasy 1-3), przekładanie hula - hoop (kl. 1- 8), bieg z pałeczką sztafetową (kl. 4 – 6), prowadzenie piłeczki kijem do unihokeja (kl. 4-6), rzuty do kosza (kl. 8).

            Zwieńczeniem obchodów Dnia Patronki Szkoły było wykonanie portretów Wyjątkowej Kobiety, Dwukrotnej Noblistki  i  Wielkiego Naukowca.  Galerię będzie można podziwiać niebawem.

                      „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” – niech słowa  Marii Skłodowskiej -  Curie dodadzą nam otuchy w tych trudnych czasach.

             

             Justyna Karpińska i Justyna Ostrowska

          • Dzień w teatrze !

          •                                                                  

            Dnia 28 października uczniowie klas 4a, 4b oraz 6a wraz ze swoimi wychowawcami:
             p. Mariuszem Jaremą, p. Justyną Karpińską i p. Justyną Ostrowską odwiedzili Bałtycki Teatr 
            Dramatyczny w Koszalinie.

            Mieli przyjemność  obejrzeć przedstawienie,  które w 2021 r. roku bierze udział
            w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 

            Spektakl pt. „ Kazuko” to japońska baśń opowiadająca o sile przyjaźni i miłości  ponad podziałami, o akceptacji siebie, podejmowaniu trudnych decyzji i odpowiedzialności z nimi związanej, ale przede wszystkim o pokonywaniu barier i możliwości spełniania marzeń. Główna bohaterka, tytułowa rybka o imieniu Kazuko, zapragnęła zostać ….człowiekiem. Aby zrealizować swój plan,  musi wybrać między dobrem swoim, a swoich bliskich. Każda decyzja jest trudna, jednak czy nie warto zawalczyć o szczęście ?

            Wyśmienita gra aktorska i różnobarwna scenografia oczarowała widzów, przenosząc ich do magicznego świata Dalekiego Wschodu.

                         Dowodem udanej wycieczki do teatru są opinie naszych uczniów:

            „ Bardzo fajnie. 10/10. Czekam na 2. sezon” J, „ Super, piękne głosy” , „ Super, pojechałbym jeszcze raz”, „Super impreza” .

                      Podobno  apetyt  rośnie w miarę jedzenia, to … do następnego razu!

          • WYSTAWA HALLOWEEN W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1

          • Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w ten sposób żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Irlandczycy sprowadzili te tradycje do Ameryki, skąd w latach 90 przywędrowały do Polski. Mimo dużej popularności święta duchów w Stanach Zjednoczonych, stosunek ludzi w naszym kraju do tych tradycji jest podzielony. Halloween należy jednak traktować jako wesołą zabawę, będąca tradycją oraz elementem tamtejszej kultury i podchodzić do niego z przymrużeniem oka. Chociaż raz w roku potwory i kościotrupy mogą się nam wydawać sympatyczne.

            W dniach 26-29 października 2021 uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego: Justyny Ostrowskiej i Mariusza Jaremy przygotowali wystawę pod hasłem ,,Halloween”.. Uczniowie przez cały październik gromadzili materiały i informacje, na podstawie których przygotowywali swoje prace. Były to plakaty pokazujące historię powstania Halloween oraz witraże i inne prace plastyczne obrazujące charakterystyczne dla tego święta elementy, takie jak: duchy, zjawy, upiory i czarownice. Uczniowie musieli umieścić także na swoich pracach krótkie informacje w języku angielskim opisujące przedstawione na nich elementy. Pojawiły się także lampiony z dyni, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Halloween.

            Wystawa była udostępniona wszystkim uczniom na korytarzu szkolnym, każdy miał więc możliwość dokładnego jej obejrzenia i zapoznania się z zamieszczonymi tekstami i opisami. W tych dniach nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili również w swoich klasach lekcje kulturoznawcze poświęcone Halloween, które na pewno wpłynęły na poszerzenie charakterystycznego dla tego tematu słownictwa. Największą frajdę stanowiła jednak możliwość przebrania się za wybrane postacie bajkowe, które kojarzą się z Halloween.

            Mariusz Jarema

          • SUKCES UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 w ŁOBZIE                                                                   w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO ,,UNDERSTAND’’

          • 13 października 2021r. odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego pod nazwą ,,Understand”. Jest to wyjątkowy konkurs oparty na umiejętności rozumienia języka angielskiego. Podczas zawodów odbywających się w szkole uczeń ma do odsłuchania                       i rozwiązania zadania o różnorodnym poziomie trudności. Udziela w nich odpowiedzi poprzez wybranie 1 z 5 odpowiedzi. Do rozwiązania uczniowie mieli po 8 zadań za 3, 4  i 5 punktów w czasie maksymalnie 45 minut. Uczestnik sam decyduje o wykorzystaniu swojego czasu i może odsłuchiwać pytania i odpowiedzi dowolną ilość razy.  Aby wziąć udział                   w konkursie potrzebne są słuchawki i urządzenie z dostępem do Internetu.

            Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie po raz pierwszy, tym bardziej cieszą uzyskane wyniki.

            Najlepsze wyniki w szkole uzyskały:

            -Amelia Szymanek z kl.7a – II m w województwie i V m w kraju (wynik bardzo dobry)

            -Maja Kidawska z kl.6a – I  m w województwie i VII m w kraju (wynik bardzo dobry)

            Pozostali uczniowie także mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami:

            -Stanisław Hlib z kl.4a – I m w województwie

            -Wiktor Biały z kl.5b – I m w województwie

            -Zuzanna Szych z kl.4a – II m w województwie

            -Filip Sołtysiak z kl.5a – II m w województwie

            -Gabriela Kryska z kl.6a – II m w województwie

            -Alina Pilarska z kl.5b – III m w województwie

            -Natalia Grzegrzółka z kl.5b – IV m w województwie

            -Patryk Dudzis z kl.7a – IV m w województwie

            -Agata Łyczkowska z kl.5b – V m w województwie

            -Julia Majkowska z kl.5a – VI m w województwie

            -Hanna Świerkocka z kl.5b – VII m w województwie

            -Lena Śliwa z kl.5b – VIII m w województwie

            -Nikola Firkowska z kl.5a – IX m w województwie

            -Michalina Jurkowska z kl.7a – IX m w województwie

             

            Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu

            Szkolny koordynator konkursu

            Mariusz Jarema

          • BEZPIECZEŃSTWO NA I MIEJSCU

          •  

            Dnia 5 października 2021r. odbyło się spotkanie uczniów kl.IVa z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Łobzie: aspirantem panem Mateuszem Olszewkim i sierżantem panem Szymonem Martulą.

            Spotkanie miało na celu uwrażliwienie uczniów na ich bezpieczeństwo w drodze z domu do szkoły i ze szkoły do domu, zwłaszcza w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym. Po części teoretycznej, dotyczącej bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach, udaliśmy się na przejście dla pieszych, gdzie każdy w praktyczny sposób przećwiczył prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.

            Nasi goście uczulili nas także na niebezpieczeństwo korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zalety posiadania elementów odblaskowych, dzięki którym jesteśmy lepiej widoczni dla kierowców.

            Odbyta lekcja na pewno pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz bezpiecznie dotrzeć do szkoły i do domu.

            Mariusz Jarema

          • WYCIECZKA DO KINA KLASY 4A i 4B

          • Dnia 30.09.2021r – (czwartek ) odbyła się wycieczka szkolna do Szczecina. Uczestnikami byli uczniowie klasy IVa i IVb. Opiekunami wycieczki byli wychowawcy klas - pani Justyna Karpińska i pan Mariusz Jarema.

            Głównym celem wycieczki było obejrzenie filmu pt.: ,,Czarny młyn", poszerzenie wiedzy z zakresu dziedziny życia kulturalnego, poznanie zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w różnych miejscach oraz kształtowanie umiejętności koleżeńskiego współdziałania w grupie rówieśniczej. Pobyt w Szczecinie wykorzystaliśmy również do uczulenia uczniów na odpowiednie zachowanie się w miejscach publicznych-spożywanie posiłków w kinie, wyłączanie telefonów komórkowych podczas seansu filmowego, zachowanie ciszy w trakcie seansu.

            O godzinie 8.00 wyjechaliśmy spod budynku szkoły. O godzinie 10:15 dojechaliśmy do Szczecina. O godzinie 10.30 rozpoczął się seans filmu pt. „Czarny młyn” w Multikinie Galaxy . Po zakończeniu filmu spożyliśmy wspólny posiłek w restauracji Mc Donald's. Około godziny 13.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łobza.

            Na miejscu byliśmy o godzinie 15.15. Podróż przebiegła spokojnie i wszyscy w dobrych humorach, pełni wrażeń po wycieczce ,po pożegnaniu się z nauczycielami i panem kierowcą udali się do domów.

             

            Justyna Karpińska

            Mariusz Jarema

          • WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS TRZECICH  SP 1 W ŁOBZIE DO DOMU CHLEBA W MARIANOWIE. 

          •    

             Wycieczki   szkolne   należą   do   najbardziej   popularnych   i   lubianych   form   edukacji.   Bardzo korzystne więc jest wybieranie takich celów podróży, by spełniały wymogi edukacyjne łącząc je z walorami wychowawczymi. Jest to szczególnie cenne w czasach pandemii, gdyż pozwala uczniom, pozbawionym   często   bezpośredniego   kontaktu,   na   przebywanie   ze   sobą   w   sytuacjach pozalekcyjnych.     Pierwszą, w bieżącym roku szkolnym, wycieczką klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Łobzie był wyjazd do Marianowa. Celem był Chlebowy Dom. Wiąże się to z blokiem tematycznym realizowanym na tym poziomie nauczania, a wizyta w gospodarstwie agroturystycznym pozwoliła naocznie przekonać się, jaka jest droga od ziarna do wypieków.       Obie   klasy   trzecie,   korzystając   z   pięknej   pogody,     pod   opieką   wychowawczyń,   Elżbiety Kozłowskiej i Jolanty Śliwy, wybrały się na wyprawę 15 września.      Warsztaty rozpoczęły się od wypieku podpłomyków, co pozwoliło dzieciom poznać poprzednika dzisiejszego chleba. Wałkując cienkie placki na podpłomyki maluchy mogły się przekonać, że nie jest to lekka praca. Podczas wypieku tych najdawniejszych „chlebków” trzecioklasiści zajęli się przygotowaniem   kruchych ciasteczek, które z ogromnym zapałem wycinali foremkami. Lekko „umączeni”   i   nieco   utrudzeni   zasłużyli   na   odpoczynek   na   placu   zabaw,   gdzie   zmęczenie wyparowało natychmiast i po intensywnym brykaniu mogli kontynuować zajęcia warsztatowe. Mieli   okazję   zjeść   wypieczone   podpłomyki,   które   posmarowane   dżemem   dały   im   siły   do następnych działań. Tu znowu czekał je kolejny wysiłek, gdyż przyszła kolej na żarna. Nawet klasowi siłacze przekonali się, że to wielki trud. Ostatnią pracą było pieczenie chleba i drożdżówek. Każdy otrzymał swoją porcję ciasta i formował bocheneczki chleba i zgrabne bułeczki. Wypieki powędrowały do pieca, a w tym czasie dzieci odbyły przejażdżkę po Marianowie oglądając   z meleksu   urokliwą   miejscowość.   Po   powrocie   do   gospodarstwa   uczniowie   otrzymali   torby   ze swoimi wypiekami i po powrocie do domu mogli poczęstować rodzinę pachnącym chlebkiem, puszystymi   drożdżówkami   i   słodkimi   ciasteczkami.   Wracali   do   Łobza   będąc   pod   wrażeniem odbytych zajęć  i z poczuciem dobrze wypełnionych obowiązków.    Wyjazd okazał się bardzo korzystny, gdyż pozwolił poznać tajniki wypieków oraz drogę ziarna z którego „będzie chleb”. Dzieci nauczyły się bardzo dużo łącząc pracę z zabawą.

                                                                               

             

                                                                                               Elżbieta Kozłowska, Jolanta Śliwa

          • Bezpieczna Droga do Szkoły” – spotkanie policjantów z uczniami SP 1.

          •  

                          15 września 2021 r. uczniowie klasy  IV b oraz ich wychowawczyni - Justyna Karpińska mieli  przyjemność gościć  funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Łobzie – panią komisarz Magdalenę Rymszewicz oraz  młodszego aspiranta – pana Rafała Grzegrzółkę .

                          Działanie Policji  w ramach akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” ukierunkowane jest głownie na profilaktykę i edukację bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki temu nasi uczniowie dowiedzieli się,  jak bez uszczerbku na zdrowiu pokonać trasę  między domem
             a szkołą,  idąc pieszo, jadąc rowerem lub hulajnogą. Nie obyło się bez pytań dotyczących odpowiedniego zachowania w konkretnych sytuacjach, w których uczestniczyli młodzi ludzie.

                          Policjanci szczególnie uczulali  dzieci na zagrożenie wynikające z  korzystania
            z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Gorąco zachęcali do noszenia elementów odblaskowych, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo. Takimi też upominkami obdarowali czwartoklasistów.

            Aby sprawdzić stopień przyswojenia zasad obowiązujących na drodze  przez aktywnych słuchaczy,  pani komisarz i pan aspirant zaproponowali „wyjście w teren” . Udzielili instruktażu prawidłowego przechodzenia przez pasy.

            „Lekcja ostrożności”  z pewnością  długo pozostanie  w pamięci.  Dziękujemy!

                                                                                                                                                  Justyna Karpińska

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

            w SP1 w Łobzie

             

                       „Kolejny czerwiec, kolejny koniec roku szkolnego. Kolejny – to nie znaczy taki sam. Minął rok, podczas którego zmieniała się rzeczywistość wokół nas, zmieniała się szkoła i my się zmienialiśmy. Szczególnie dotyczy to Was drodzy uczniowie, to Wy dorastacie na naszych oczach, nabywacie nowych umiejętności i doświadczeń. Dzięki temu my nauczyciele możemy mieć pewność, że nasza praca ma sens. Przed nami wszystkim długo wyczekiwane zakończenie roku szkolnego, następnie początek dwumiesięcznych wakacji i wreszcie perspektywę odpoczynku – po prostu laby! Choć z pewnością po raz kolejny będą to wakacje inne niż zwykle.

            Za nami kolejny niełatwy rok. Zmierzyliśmy się w trakcie minionych miesięcy z wieloma problemami, kłopotami, ale  odnieśliśmy też wiele sukcesów. Mimo , że czas był bardzo trudny, ponieważ musieliśmy radzić sobie z nowym doświadczeniem, jakim jest pandemia koronawirusa. Nikt z nas nie spodziewał się tego, co ona przyniesie. Wszyscy musieliśmy dostosować się do nowych warunków. Cieszę się, że wspólnie daliśmy radę pokonać wszelkie przeszkody, poradziliśmy sobie ze zdalnym nauczaniem i mimo wszystko pozostaliśmy  w kontakcie. Nasze spotkanie też wygląda inaczej, nie ma uroczystego apelu, nie mogą być z Wami rodzice oraz zaproszeni goście. To efekt reżimu sanitarnego wprowadzonego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2. Jeszcze raz witam Was bardzo ciepło i cieszę się, że możemy się dzisiaj zobaczyć. Przed Wami dwa miesiące zasłużonego wypoczynku. Zanim jednak wakacyjne plany się urzeczywistnią, wspólnie pożegnamy mijający rok szkolny” – tymi słowami pani dyrektor Beata Zapalska rozpoczęła apel.

                       W apelu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście: pan Tomasz Sobolewski Zastępca Burmistrza i pani Joanna Sienkiewicz Przewodnicząca Rady Miejskiej.

            Mimo utrudnień związanych z nauką zdalną wielu uczniów osiągnęło wysokie wyniki                                 i otrzymało świadectwo z wyróżnieniem oraz nagrody za sukcesy w różnych konkursach.

            Najlepszym uczniom w szkole Pan Burmistrz przyznał i wręczył nagrody. Nagrodę Burmistrza za najwyższe wyniki w nauce oraz osiągnięcia w konkursach otrzymali: Amelia Szymanek i Jakub Grochulski. Pani Dyrektor Beata Zapalska również nagrodziła uczniów z najwyższą średnią w szkole. Nagrodę Dyrektora otrzymali: Nikola Firkowska, Julia Majkowska, Filip Sołtysiak i Lena Śliwa.

             

            W klasach 1-3 uczniowie wyróżniający się w nauce zostali nagrodzeni książkami.

            Z klasy 1a, której wychowawczynią jest pani Danuta Szymanek nagrodę za wysokie wyniki w nauce otrzymali: Jakub Chwiałek, Maciej Grochulski, Milena Kogut, Antonina Krężel, Tamara Lisowska, Krzysztof Niestoruk, Lena Okupska, Hubert Rakoczy, Alicja Skupień, Olgierd Tarnowy, Hanna Truchta, Wojciech Wielgus.

            Z klasy 1b, której  wychowawczynią jest pani Aleksandra Żuk–Kopczyńska nagrodę otrzymali: Gabriela Gliszczyńska-Albiniak, Kornelia Dziewit, Kacper Dziuba, Igor Woźnicki, Antonina Matczak, Szymon Targoni, Zuzanna Rudzka.

            W klasie 2a, której wychowawczynią jest pani Jolanta Śliwa nagrodzeni zostali: Anna Bielawska, Wojciech Gomulski, Marcelina Chatłas, Małgorzata Polna, Dariusz Nowosielski, Stanisław Lichacz, Michał Wilk, Piotr Matysek, Wojciech Pawlak.

            Klasa 2b,  której wychowawczynią jest pani Elżbieta Kozłowska również została nagrodzona. Nagrody otrzymali: Filip Duda, Michał Jacewicz, Barbara Lew, Jan Mazurek, Amelia Paczyńska, Brian Pietruszewski, Lucjan Sienkiewicz, Hubert Smoroń i Piotr Zawadzki.

            Z klasy 3a, której wychowawczynią jest pani Małgorzata Janczura nagrodę otrzymali: Natalia Białek, Stanisław Hlib, Hanna Kochanowska, Kacper Krawiec, Zuzanna Mac, Nikodem Szwaciński, Maja Wojciechowska i Amelia Majerska.

            Z klasy 3b, której wychowawczynią jest pani Agata Pacholska nagrodę otrzymali: Adam Braun. Filip Kaczmarek, Michalina Kałużna, Magdalena Kobiałka, Piotr Kostka, Gabriela Kozera, Maja Majewska, Aleksander Maraczyński, Karolina Nosek, Martyna Nowicka, Ksawery Pawlak.

            W klasach 4-7 uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki w nauce zostali nagrodzeni książkami i wpisali się do Złotej Księgi.

            W klasie 4a, której wychowawczynią jest pani Wioletta Pieńczakowska do Złotej Księgi wpisali się: Nikola Firkowska, Julia Majkowska, Filip Sołtysiak, Filip Błaszczyk i Jakub Siwiński, natomiast samą nagrodę otrzymali Pola Bejnar, Maja Guźnikowska, Antoni Jaskowski, Adam Sołonyna, Bartosz Matysek, Remigiusz Krupa i Mikołaj Sypułek.

            Z klasy 4b, której wychowawczynią jest pani Karolina Gudańska nagrodę i wpis do Złotej Księgi otrzymali: Wiktor Biały, Oliwer Bienias, Natalia Grzegrzółka, Zuzanna Klimek, Mateusz Niedziela, Alina Pilarska, Lena Śliwa, Gabriela Wasyłyk, Karolina Ciszewska. Nagrodę z tej klasy otrzymali: Barbara Księżak,Agata Łyczkowska, Michał Hunicz, Wiktor Dębicki, Hanna Świerkocka.

            Z klasy 5a, której wychowawczynią jest pani Justyna Ostrowska nagrodę otrzymali:  Aleksander Majerski, Natalia Dylon, Szymon Stolarski, Gabriela Kryska, Filip Adamski, Damian Czachurski.

            Z klasy 6a, której wychowawczynią jest pani Edyta Gałka-Kierzkowska do Złotej Księgi wpisali się: Amelia Szymanek, Patryk Dudzis, Wojciech Styczeń, Michał Kośmicki, Aleksandra Wawrzkiewicz. Natomiast samą nagrodę otrzymała Michalina Jurkowska.

            Z klasy 6b, której wychowawczynią jest pani Anna Poczykowska-Świrska do Złotej Księgi wpisali się: Magdalena Rokosz i Nikola Herman.

            Z klasy 6c, której wychowawczynią jest pani Joanna Mazurek do Złotej Księgi wpisali się: Jakub Grochulski, Magdalena Praczyk, Alicja Kopczyńska, Lena Pawlak, Jan Bielawski i Michalina Rytlewska. Natomiast nagrodę książkową otrzymał Norbert Szymański.

            Z klasy 6d, której wychowawczynią jest pani Bożena Korniluk do Złotej Księgi wpisali się: Jakub Trzmiel i Aleks Gawor. Nagrodę książkową otrzymali Julia Opieka i Damian Marecki.

            W klasie 7a, której wychowawczynią jest pani Dominika Gadzińska wpisów do Złotej Księgi dokonali: Miłosz Sarnecki, Hanna Sędecka. Nagrodę książkową otrzymał Szymon Gudański.

            Z klasy 7a, której wychowawcą jest pan Damian Zwoliński do Złotej Księgi wpisali się Amelia Piórek, Maja Zajner, Alicja Chodysz, Maja Wolniak. Nagrodę otrzymał Kamil Łowkiet.

            Cieszymy się  z sukcesów naszych uczniów w konkursach, przeglądach i zawodach sportowych, choć udział w nich był w tym roku szkolnym znacznie utrudniony. Niezależnie jednak od wyników, jakie udało się uzyskać w tym roku, wszyscy będą mogli cieszyć się odpoczynkiem. Przed nami zasłużone wakacje.

            Wspólnie osiągnęliśmy bardzo wiele. Wszystkie, nawet najmniejsze sukcesy i osiągnięcia przynoszą wielką radość nauczycielom i pracownikom szkoły oraz rodzicom, którzy każdego dnia pomagają i wspierają edukację dzieci. Należą im się za to bardzo gorące podziękowania.

            Następny dzwonek dopiero we wrześniu – i miejmy nadzieję, że w „żywym” kontakcie nauczyciel – uczniowie. Teraz należy cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, zabawą oraz rozwijaniem pozaszkolnych pasji.

             

            E.K.

          • Dzień Dziecka w naszej szkole

          • Tegoroczny Dzień Dziecka z uwagi na obostrzenia związane z epidemią wyglądał inaczej niż w latach poprzednich. Ponieważ nie mogliśmy się integrować pomiędzy zespołami klasowymi, każdy wychowawca zadbał o inną formę świętowania. Większość uczniów zdecydowała się na ogniska klasowe lub piesze wycieczki po okolicy połączone oczywiście z konsumpcją lodów. Rada Rodziców również zadbała o dzieci. Każde otrzymało tabliczkę czekolady.

            Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 spędzili dzień w Zespole Szkół Rolniczych CKZ w Świdwinie. Dzięki uprzejmości dyrekcji i kierownictwa mogliśmy skorzystać z wielu atrakcji. Mieliśmy okazję prowadzić ciągniki rolnicze i bawić się w paintball. Poznaliśmy też kierunki kształcenia, szkolne warsztaty i specjalistyczne pracownie. Byliśmy pod wrażeniem rozległego obszaru, na którym znajduje się ten zespół szkół, w którym każdego roku kształci się ponad tysiąc uczniów. Popracowaliśmy również nad kondycją na szkolnej siłowni. Na koniec zostaliśmy uraczeni słodkim poczęstunkiem. Wycieczka do Zespołu Szkół Rolniczych w Świdwinie była nie tylko fajną przygodą, ale również ciekawą lekcją, podczas której poznaliśmy specyfikę kształcenia w różnych zawodach.

            Po tych atrakcjach uczniowie wszystkich klas naszej szkoły spotkali się na boisku i wspólnie przeżywali swoje święto.

            D.Z.

          • NOWE ŻYCIE UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W ŁOBZIE W CZASACH PADEMII

          • Od ponad roku żyjemy w  bardzo odmiennej rzeczywistości od tej, do której przywykliśmy. Wirus Covid-19 wprowadził w nasze codzienne życie wiele zmian. Z niektórymi przyszło nam się łatwo pogodzić, innych musieliśmy uczyć się od nowa, a do innych jeszcze nie przywykliśmy. Dzieciom zabrakło przede wszystkim „żywego kontaktu”. Trudno o drugi taki etap w życiu, kiedy znaczenie grupy rówieśniczej jest tak bardzo istotne. Przymusowa, przedłużająca się izolacja bez możliwości wskazania momentu jej zakończenia , nieustanna niepewność , codziennie napływające informacje o zachorowaniach i zgonach , stres oraz problemy najbliższych, narastająca domowa nuda i monotonia – to wszystko nie wpływa na naszych uczniów pozytywnie. Nauka w takich warunkach z pewnością nie jest prosta. Więc  jak wspierać uczniów w tym procesie, co im podpowiedzieć,  żeby mogli sobie pomóc? 
            Jedną z konsekwencji trwającej pandemii jest udzielający się uczniom stres. Oczywiście, ten „dobry stres” - jeżeli tylko nie przekracza pewnych granic- jest wskazany, bo przecież motywuje. W nadmiarze stres działa jednak destabilizująco, nie pomaga w logicznym myśleniu, nie pomaga w uporządkowaniu swojego dnia i wzmaga napięcie w ciele. 
            Z pewnością podczas próby skupienia się nie pomaga fakt, ze podczas lekcji zdalnych we własnym pokoju , w otoczeniu rzeczy, które dziecko lubi, w otoczeniu zabawek , lub obok rodzeństwa, które też przecież realizuje w tym czasie naukę zdalną . Wiemy, że nauka zdalna nie powinna polegać jedynie na przekazywaniu wiedzy i egzekwowaniu jej. W naszej szkole próbujemy pomóc dzieciom uwolnić się od stresu, poradzić sobie z izolacją 
            i uporządkowaniem swojego schematu nauczania na odległość. Prowadzimy zajęcia, podczas których pokazujemy dzieciom jak zmniejszyć stres,  jakie techniki relaksacyjne zastosować, żeby poczuć się lepiej i przede wszystkim odpocząć. Uczniowie uczestniczą także 
            w warsztatach  rozwijających techniki uczenia się. Poznają mnemotechniki, które pozwalają im szybciej i łatwiej opanować i zapamiętać to co usłyszeli podczas lekcji. Lekcje wychowawcze poświęcamy nie tylko na realizację tematów zgodnych z Programem Wychowawczo-Profilaktycznym szkoły, wykorzystujemy ten czas na zwykłe rozmowy, o tym co nam doskwiera, z czym sobie nie radzimy. Staramy się wspólnie z uczniami wypracować sposoby radzenia sobie z trudnymi momentami. Nasi uczniowie uczestniczą także 
            w warsztatach podnoszących ich wiedzą i świadomość zagrożeń płynących z Internetu, bo przecież zachowanie bezpieczeństwa w sieci to obecnie priorytet.   Rozmawiamy także o naszych zachowaniach żywieniowych i aktywności fizycznej w okresie zagrożenia Covid-19. Staramy się uświadomić dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywny ruch w procesie poprawienia ich dobrostanu. W tym celu między innymi nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach „Bieg po zdrowie”. Poza tym w celu zwiększenia aktywności fizycznej uczniowie dołączyli do akcji „W marcu wirtualnie biegamy dla kobiet”. Zadaniem uczniów było udokumentowanie przebycia dystansu  50 km- wspólnie- czyli każdy dokładał swoje kilometry. Bieg okazała się dobrą zabawą i poprawił aktywność uczniów .  Samorząd uczniowski organizował także wirtualną pocztę walentynkową, dzień wiosny czy dzień kolorowej skarpetki. Działania te z pewnością pozwoliły uczniom chociaż na chwilę oderwać się od monotonii nauki zdalnej. Przyczyniły się do tego także warsztaty „Lekcje z Temidą”, które wprowadziły uczniów w świat prawa, zmotywowały do nauki , a także zachęciły do wzięcia udziału w konkursie organizowanym z okazji  Powiatowego Dnia Edukacji Prawnej „Nasze prawa ważna sprawa”.                                

            Organizujemy także bieżącą pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów i ich rodziców. Zarówno pedagog szkolny jak i psycholog pozostają do ich dyspozycji. Udzielają wsparcia , pomagają poradzić sobie z trudnościami. Uczniowie i rodzice mają stały kontakt 
            z pedagogiem szkolnym: telefoniczny, on-line (Skype, Messenger) oraz stacjonarny 
            z zachowaniem obostrzeń związanych z pandemią.                       

             Nauka zdalna ujawniła także nowe zjawisko powodujące powstawanie nierówności- brak dostępu do Internetu i sprzętu. Szkoła także stara się pomóc w tej kwestii. Dysponuje laptopami, które wypożycza uczniom do nauki zdalnej. Natomiast uczniowie , którzy nie mają dostępu do sieci, realizują naukę zdalną ze szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego.         Mimo tego, że radzimy sobie z nową szkolną rzeczywistością, bardzo tęsknimy do tej którą znamy od zawsze. Czekamy na ponowne spotkanie w murach szkoły, czekamy na korytarze wypełnione śmiechem, rozmowami, zabawami i cudownymi relacjami rówieśniczymi, których najbardziej nam brakuje obecnie. 
            A zatem Drodzy Uczniowie- do szybkiego zobaczenia!

          • DZIEŃ LICZBY PI

          • Działo się, działo przez ostatni tydzień w naszej szkole... A było to związane z obchodami Światowego Dnia Matematyki i Światowego Dnia Liczby Pi.

            Uczniowie budowali miasto Pi, grali w Milionerów, Sudoku, poszukiwali wyrazów z pi, a także rozwiązywali zagadki w escape roomie, aby uwolnić Ludolfinę. Oczywiście było też mierzenie obwodów kół i ich średnic, a następnie obliczanie liczby Pi.Powstały wspaniałe wypieki, kanapki oraz figurki Liczby Pi Na Facebook naszej szkoły jest sporo zdjęć i filmów z tej akcji.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom którzy zaangażowali się w obchody Światowego Dnia Matematyki i Światowego Dnia Liczby Pi.

            Organizatorki:

            Edyta Gałka-Kierzkowska

            Wioletta Pieńczakowska