• Informatyka 7b #laboratoria przyszłości

          • Na zajęciach informatycznych klasa 7b wykorzystała zakupiony sprzęt z #laboratoria przyszłości – aparat fotograficzny. Uczniowie wykonali sobie zdjęcia na korytarzu szkolnym. Następnie dokonali obróbki fotografii w programie graficznym. Były to zmiany w dostosowaniu jasności, kontrastu i kolorów. Usuwanie efektu "czerwonych oczu", wyostrzanie, zamianę na zdjęcie czarno-białe. Powstały dość oryginale prace, zajęcia odbyły się w przyjaznej atmosferze.

          • Koło ruchu drogowego #laboratoria przyszłości

          • Uczniowie z klasy 4a i 4b na kole ruchu drogowego ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy. Potrafią już opisać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz potrafią wezwać pomoc w różnych sytuacjach. Nauczyciel pokazuje uczniom jak wygląda prawidłowy masaż serca i sztuczne oddychanie. Informuje uczniów o właściwym ułożeniu ciała poszkodowanego oraz o zachowaniu się w miejscu wypadku. Każdy z uczniów wykonuje te same czynności co nauczyciel. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, sprawdza czy masaż serca, sztuczne oddychanie są wykonywane prawidłowo, poucza uczniów. Na zajęciach koło ruchu drogowego uczniowie klasy 4a i 4b wykorzystali zakupiony sprzęt z #laboratoria przyszłości – aparat fotograficzny.

          • akcja #przerwanaczytanie.

          • Dnia 11 października 2023r. , nasza szkoła dołączyła akcji #przerwanaczytanie.

            W szkolnej bibliotece powstał kącik czytelniczy, gdzie dzieci mogą w czasie przerwy spędzić miło czas na czytaniu już nie tylko w dniu akcji, ale przez cały rok! Serdecznie zapraszamy

          • " Z kulturą mi do twarzy"

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 weźmie udział Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „ Z kulturą mi do twarzy”. Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023 / 2024 (pkt. 1, 2, 4, 8, 10). Głównym celem projektu jest promowanie kultury wysokiej wśród dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie zostaną wprowadzeni w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji. Będziemy wskazywać im wzorce postępowania i budować relacje społeczne , sprzyjające bezpiecznemu rozwojowi .Naszym celem będzie wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej oraz formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób. Cele szczegółowe projektu to: - promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno - rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką - współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym - wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm - kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych -kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku - zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie - współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki. Projekt uzyskał honorowy patronat Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Inowrocławia, Wójta Gminy Inowrocław oraz wydawnictwa Bliżej Przedszkola.

          • Konkurs "Moje małe i duże podróże"

          • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Moje małe i duże podróże - wspomnienia

            z wakacji” dla klas I – VIII.

            Udział wzięło 27 uczniów naszej szkoły.

            Celem konkursu było:

             rozwijanie wyobraźni i twórczej aktywności;

             uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej przyrody;

             rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych i kulturowych;

             rozwijanie wśród młodych krajoznawców pasji do poznawania ciekawych miejsc w kraju lub poza jego granicami;

             promowanie aktywnego trybu życia;

             rozwijanie zainteresowań pozalekcyjnych;

             rozbudzanie w dzieciach wiedzy technologicznej w zakresie fotografii i sprzętu fotograficznego;

             wprowadzenie uczniów w atmosferę zdrowej rywalizacji.

            Wpłynęło wiele ciekawych, pomysłowych zdjęć. Jury po długich naradach nagrodziło następujące prace:

            Kategoria I-III

            I miejsce – Maja Sagan klasa IIIa

            II miejsce – Stanisław Niestoruk IIa

            III miejsce – Alan Wierzchowski Ia

            Wyróżnienia: Nadia Michałowska IIb i Wojciech Kamaszko IIIa

            Kategorai IV-VII

            I miejsce – Monika Kraus klasa VIa

            II miejsce – Borys Jurkowski Vb

            III miejsce – Wiktoria Kraus VIIa

            Wyróżnienia: Julia Kowalczyk Va, Stanisław Hlib Via i Antoni Jaskowski VIIa.

            Serdecznie gratuluję zwycięzcom!

            Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom konkursu.

            Anna Perzyńska

          • DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE

          • 29 września w naszej szkole świętowaliśmy dzień chłopców. Tego dnia otrzymali prezenty od swoich koleżanek oraz od Rady Rodziców. Mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w super ramce

          • Apel klas 8

          • 22 czerwca odbył się apel podsumowujący działania uczniów klas 8.

            W czasie apelu odbyło się przekazanie pocztu sztandaru szkoły oraz flagowego. Aleksandra Wawrzkiewicz przekazała funkcje nowo wybranej przewodniczącej szkoły Nikolii Firkowskiej. 

            Zostały wręczone nagrody za najlepsze wyniki w nauce. I tak Amelia Szyanek za wysokie osiągnięcia w nauce oraz w konkursach przedmiotowych otrzymała Nagrodę Burmistrza. NAtomiast Wojciech Styczeń otrzymał Nagrodę Dyrektora Szkoły.

            Nasi uczniowie dokonali również wpisów do złotej księgi. Z 8a wpisali się: A. Szymanek, W. Styczeń, P. Dudzis, A. Wawrzkiewicz, natomast  klasy 8b M. Rokosz.

            Uczniowie klas siódmych przygotowali część artystyczną, a panie wyczowawcznie śpiewająco pożegnały swoje klasy słowami A. Wyszkoni " Biegnij przed siebie"

          • Bal 8 Klas

          • 16 czerwca nasi ósmoklasiści wzraz ze swoimi rodzicami zorganizowali pożegnalny Bal dla klas ósmych. 

            Wszyscy cudownie się bawli, aż szkoda że to ostania impreza w takim gronie.

          • Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

          • W dniach 30.05-2.06 pięćiesięcio osobowa grupa uczniów wraz z paniami E. Gałka-Kierzkowską, W. Pieńczakowską, D. Szymanek i J. Ostrowską byli na wspaniałej wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. 

            Zwiedziliśmy tam XVIII- wieczną Twierdzę Srebrna Góra,  Kłodzko i podziemny Labirynt w Twierdzy Kłodzkiej. Następnego dnia zachodnią części Kotliny Kłodzkiej: Czermna – wizyta w Kaplicy Czaszek; Kudowa-Zdrój – krótki spacer po Parku Zdrojowym; Park Narodowy Gór Stołowych-rezerwat „Błędne Skały” oraz weszliśmy na najwyższy szczyt gór - Szczeliniec Wielki. Trzeciego dnia zwiedziliśmy wschodnią część Kotliny Kłodzkiej : Kletno – wizyta w rezerwacie archeologicznym Jaskinia NiedźwiedziaMiędzygórze – podziwianie Wodospadu Wilczki oraz krótki spacer po zabytkowej miejscowości; Bystrzyca Kłodzka – udział w warsztatach muzealnych na temat „Historia niecenia ognia” w jedynym w Polsce Muzeum Filumenistycznym; późnym popołudniem powrót do Ośrodka; obiadokolacja; nocleg. Ostatniego dnia po wczesnym śniadaniu pojechaliśmy do Wałbrzycha - gdzie było zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Książ: trasa edukacyjna „Zamkowe tajemnice”; przejazd do Świdnicy: spacer po zabytkowej starówce - w tym wizyta w Katedrze z jedną z najwyższych wież w Polsce, podziwianie Kościoła Pokoju, wpisanego na Listę UNESCO.  

            Na koniec nasi uczniowie jednogłośnie nazwali tą wycieczkę jako NAJLEPSZĄ ze wszystkich :) 

             

          • KOLEJNY SUKCES UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY w  KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • 17  kwietnia tego roku 24 uczniów klas 4-8 wzięło udział w ogólnopolskim konkursie j. angielskiego PANDA. Najlepsze wyniki uzyskali:

            • Amelia Szymanek z klasy 8a – tytuł laureata – 1 miejsce w Polsce ( 1574 uczestników z klas 8 )
            • Anna Bielawska z klasy 4a – wyróżnienie - 7 - miejsce w Polsce ( 1567 uczestników z klas 4 )
            • Bartek Dębicki z klasy 6b – wyróżnienie – 7 miejsce w Polsce ( 1297 uczestników z klas 6 )
            • Michał Kośmicki z klasy 8a – wyróżnienie – 7 miejsce w Polsce (1574 uczestników z klas 8)
            • Patryk Dudzis z klasy 8a – wyróżnienie – 7 miejsce w Polsce (1574 uczestników z klas 8)
            • Wojciech Styczeń z klasy 8a – wyróżnienie – 9 miejsce w Polsce (1574 uczestników z klas 8)

            Uczniów do konkursu przygotował pan Mariusz Jarema. Wielkie gratulacje dla nagrodzonych, jak i wszystkich uczestników konkursu.

          • Apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Ojczyzna, Polska, Naród – słowa zwykłe czy bliskie? 3 maja – cóż to za data?(...) Zatrzymajmy się więc na chwilę, aby rozważyć te trzy, jakże ważne w naszej historii słowa. Słowa, które widniały na sztandarach, słowa, które zbudowały naszą przeszłość. Brzmią one: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.

            W ten oto sposób, po odśpiewaniu hymnu Polski i hymnu szkoły, rozpoczął się w SP 1 uroczysty apel z okazji 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jeśli ktoś z publiczności myślał, że będzie to kolejna lekcja historii, która ma jedynie w postaci suchych faktów przypomnieć okoliczności powstania dokumentu z przeszłości, był w błędzie, ponieważ za sprawą mistrzowskiej gry szkolnych aktorów i chóru, mógł naprawdę przenieść się do XVIII wieku, a wyobraźnia okazała się najlepszym wehikułem czasu.

            Ani na chwilę występujący uczniowie nie dali wytchnienia publiczności w przeżywaniu wzniosłych emocji, a stroje z epoki oświecenia posłużyły jako najlepszy środek hipnozy.

            Zatem mogliśmy podziwiać upersonifikowaną Ojczyznę – Matkę (Nikolę Firkowską z kl. 6a), pogrążoną w smutku i żałobie po swoich poległych synach - żołnierzach. Żaliła się ona ciekawemu historii swojego kraju Chłopcu (Piotrowi Olszewskiemu z kl. 5a) i recytatorce (Joannie Chodysz z kl. 5a) na swój los, ukazując rany w postaci odniesionych klęsk narodowych, które przyczyniły się do I rozbioru Polski w roku 1772 . W drugiej odsłonie, z poczucia niemocy i krzywdy, wyraziła słowa pogardy dla tych, którzy doprowadzili ją na skraj przepaści, nazywając ich „pochlebcami” i „oszczercami”.

            Obraz umartwionej Ojczyzny dopełniła pieśń patriotyczna w wykonaniu solistek: N. Firkowskiej, Magdaleny Andrzejczak i L. Śliwy, a słowa: „Tyle razy pragnęłaś wolności/Tyle razy gnębił cię kat/Ale zawsze czynił to obcy/A dziś czyni to brat (...)” i przy akompaniamencie wzruszającej melodii na wskroś przeszyła serca słuchaczy.

            Nietrudno współczesnemu Polakowi zrozumieć przyczynę rozpadu I RP, jeśli obejrzał scenę

            w gospodzie, gdzie spotkali się rozpasani szlachcice ( uczniowie kl. 5 a : Jakub Urbański, Alicja Tymoszczuk

            i Michał Wróblewski ) rozgrywający kolejną partię kart. Wszyscy wyglądali bardzo dostojnie, ponieważ ubrani byli w tradycyjne stroje szlacheckie: kontusze, pasy zdobione złotą nicią, czapki z futrzanym otokiem oraz buty z cholewami. Szkoda tylko, że nie zasługiwali na nie, bowiem tematy i niski poziom rozmów ujawniły ich rażące przywary tj. brak kultury, zuchwalstwo, lenistwo, egoizm, przedkładanie prywaty nad obowiązki wobec kraju, skłonność do zatargów. Do tego zaintrygował ich Fircyk ( Lena Śliwa – kl. 6b) - kosmopolita, który dopiero co przywiózł z zagranicy szpadę stalową, złote sprzączki i próbował wmówić wszystkim gościom gospody, że wszystko, co widział za granicą, jest o niebo lepsze i atrakcyjne, niż w szarej, zacofanej Polsce. Nieprzyjemne swary szlachty pomogli nam złagodzić pani Paulina Michaluk i pan Mariusz Jarema, wczuwając się w rozdzieloną przez niesprawiedliwy los parę zakochanych, czule śpiewając „Dumkę na dwa serca”.

            Następnie narratorzy – Amelia Szymanek i Igor Śliwiński z klasy 8a „przenieśli” całą publiczność do roku 1791, gdzie wystąpił Stanisław Małachowski (Kacper Krawiec z kl. 5a). Donośnym głosem próbował on skruszyć zatwardziałe serca szlachciców, uczulając ich na najważniejsze sprawy narodu. Chwilę później, bardzo uroczyście, odczytał postanowienia uchwalonej przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja,

            a majestatyczny król Polski - Stanisław August Poniatowski (Jakub Styczeń – kl. 5a) oficjalnie dokonał jej zaprzysiężenia. Na tę okoliczność rozbrzmiały słowa piosenki: „Witaj Majowa jutrzenko! Świeć naszej polskiej krainie!(...)Witaj Maj! Trzeci Maj! Dla Polaków błogi raj!” płynące z ust solistek: Gabrieli Kryski, Hanny Żurawek i Julii Kowalskiej ( kl. 7a).

            Przyszedł w końcu czas na refleksję i zadumę, kiedy to Zuzanna Mac ( kl. 5a) zadeklamowała sugestywny wiersz Tadeusza Kubiaka pt. „Tu wszędzie Polska”. Po niej wystąpił Piotr Olszewski, który deklarował gorący patriotyzm, sprawiając jednocześnie, że każdy poczuł się częścią naszego ukochanego kraju:

            Moją Ojczyzną jest moja Polska

            Walcząca w mroku ,samotna i ciemna.

            Moim powietrzem jest wicher bez nieba

            Moim pokarmem jest krew w garści chleba

            A moim światłem, co płynie z daleka

            Jest nasze prawo, prawo człowieka.

            Słowa te podsumowała piosenka „ Taki kraj” w wykonaniu Pauliny Karpińskiej ( uczennicy ZS w Łobzie).

            Tak oto u schyłku XVIII wieku Polska zaczęła się budzić do życia. Konstytucja 3 Maja była pierwszą                 w Europie, a drugą na świecie nowożytną ustawą zasadniczą. Choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie I RP. Stanowi ona do dziś symbol tradycji niepodległościowych Państwa Polskiego.

            Mamy nadzieję, iż dzień 4 maja 2023 r. na długo pozostanie w naszej pamięci. Szczególne podziękowania należą się mamie naszych uczniów- pani Monice Majerskiej, która zadbała o przepiękną scenografię. Dziękujemy również Łobeskiemu Domowi Kultury za możliwość wypożyczenia kostiumów teatralnych.

            Uczniów do występu przygotowali: p. Justyna Karpińska i p. Mariusz Jarema, zaś nad oprawą muzyczną czuwała p. Paulina Michaluk.

             

          • II Powiatowy Konkurs Matematyczny "Myślę, liczę, gram"

          • 27.04.2023 w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łobzie odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny "Myślę, liczę, gram". W tym roku w konkursie wzięli udział uczniowie z 9 szkół podstawowych z terenu Powiatu Łobeskiego, łącznie 27 najlepszych matematyków w powiecie.

            Młodzi matematycy – reprezentanci szkół - przez 30 minut indywidualnie zmagali się z zadaniami matematycznymi, przygotowanymi przez organizatorki konkursu, następnie 90 minut drużynowo prezentowali swoją wiedzę

            i umiejętności podczas rozwiązywania gier matematycznych o zróżnicowanym stopniu trudności, zdobywając odpowiednią liczbę punktów dla drużyny. Naszą szkołę reprezentowali Amelia Szymanek; Wojciech Styczeń i Patryk Dudzis, którzy zdobyli II miejsce . Gratulujemy

          • INSTA.LING 2022/2023

          • INSTA.LING 2022/2023

             

            W styczniu 2023r. zakończyła się kolejna XIX edycja  programu Insta.Ling. Insta.Ling jest stroną www do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. W roku szkolnym 2022/2023 program ten jest realizowany przez nauczycieli języka angielskiego: panią Justynę Ostrowską i pana Mariusza Jaremę. Do programu przystąpili uczniowie z klas  piątych, szóstych, siódmej i ósmych naszej szkoły. Nauczyciele regularnie przydzielali uczniom słówka z przerobionego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzali je w domu. Zadanie polegało na uzupełnieniu zdania brakującym słówkiem, które uczniowie musieli przetłumaczyć z języka polskiego na język angielski. Główną ideą programu jest systematyczne powtarzanie danego słownictwa - uczniowie powinni pięciokrotnie w ciągu tygodnia zalogować się na stronę i wykonać zadanie. Oprócz tego każdy miał możliwość posłuchać prawidłowej wymowy danego słowa i powtórzyć je. Dzięki temu ćwiczyliśmy nie tylko pisownię, ale także wymowę. Nauczyciel, jak i rodzice dostawali szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce. Na koniec każdego tygodnia każdy uczestnik programu otrzymywał ocenę tygodniową, a na koniec miesiąca ocenę miesięczną, która była umieszczana w dzienniku. Była to dodatkowa motywacja dla uczniów, którzy w ten sposób byli nagradzani za swoją systematyczną pracę w programie. Insta.Ling dbał o to, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Jeżeli uczeń miał problemy z jakąś grupą słownictwa, to program automatycznie co jakiś czas powracał do tego słownictwa.

            Mamy nadzieję, że udział w programie Insta.Ling jest dla uczniów nie tylko dodatkową formą nauki języka obcego, ale także zabawą, podczas której mogą rozwijać swoje umiejętności językowe. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji programu Insta.Ling  w roku szkolnym 2022/2023.

            Szkolny koordynator programu

            Mariusz Jarema